Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

6 zalet drewnianych zabawek

Nikt nie docenia drewnianych zabawek tak bardzo, jak same dzieci. Muszą czuć ich wyjątkowość, biorąc pod uwagę fakt, że drewniane zabawki przez wieki nigdy nie wyszły z mody i wciąż pozostają niezwykle popularne. Zabawki drewniane, co jakiś czas przechodzą prawdziwy renesans. Rodzice z utęsknieniem przypominają sobie własne dzieciństwo i wybierając zabawki dla swoich dzieci, zazwyczaj wracają do tradycyjnych zabawek. Chcą w ten sposób, aby zrównoważyć wysyp elektronicznych gadżetów i zabawek ery cyfrowej. Oto sześć głównych zalet drewnianych zabawek dla dzieci.

Przyjazne dla środowiska

Drewniane zabawki wykonane z ekologicznie czystego, certyfikowanego drewna są oczywiście bardziej przyjazne dla środowiska, niż plastikowe zabawki. Wyprodukowane z organicznych, odnawialnych substancji, drewniane zabawki są biodegradowalne i mogą być poddane recyklingowi. Zabawki z drewna są malowane farbami wolnymi od toksycznych chemikaliów, jeśli w ogóle stosuje się w nich farby. Produkcja drewnianych zabawek, szczególnie w przypadku ręcznego wytwarzania i gdy wszystkie materiały są pozyskiwane w sposób zrównoważony i certyfikowane, stoi w opozycji do masowej produkcji zabawek z tworzyw sztucznych, które mogą zawierać szkodliwe substancje chemiczne. Drewniane zabawki to dla dzieci bezpośrednie połączenie ze światem natury.

Walory edukacyjne

W 1976 roku pionierski psycholog dr Lawrence Mestyanek zauważył brak edukacyjnych zabawek dla dzieci i niemowląt cierpiących na trudności w uczeniu się. Starał się to zmienić, konstruując w swoim garażu szereg specjalnych drewnianych zabawek i od tego czasu coraz lepiej rozumiemy, jak zabawki drewniane wpływają na proces uczenia się u małych i większych dzieci. Klasyczne, proste, drewniane zabawki takie, jak układanki, klocki czy miniaturowe zestawy konstrukcyjne mogą pomóc dzieciom w zdobywaniu umiejętności liczenia, czytania, pisania, umiejętności motorycznych i rozwiązywania problemów.

Trwałość i długowieczność

Jedną z największych zalet drewnianych zabawek jest ich wyjątkowa trwałość. Plastikowe zabawki zazwyczaj bardzo szybko się psują, podczas gdy nowoczesne elektroniczne zabawki mogą przestać działać. Tymczasem, drewniane zabawki przekazywane są z reguły z pokolenia na pokolenie, dzięki czemu zyskują dodatkowy walor.

Rozbudzają wyobraźnię

Nieustanny rozwój technologii sprawił, że zabawki są dziś pełne atrakcyjnych dla dziecka elementów dźwiękowych, kolorów, ekranów itd. Ale często prostota jest najlepsza, a mniej znaczy więcej. Drewniane zabawki dają dzieciom ogromne pole do wyobraźni. I takie zabawki są najbardziej lubiane. Nie bez powodu ulubionymi zabawkami dzieci są te, stworzone przez nich samych np. patyk, który staje się szablą lub karton po butach pełniący rolę telewizora. To niesamowite, co kreatywność dziecka może zrobić z najprostszą rzeczą.

Promują interakcje społeczne

Granie w gry komputerowe czy zabawa nowoczesnymi, elektronicznymi gadżetami jest wciągająca, ale sprawia, że dzieci stają się osamotnione. Drewniane zabawki mogą sprzyjać interakcji z innymi dziećmi i uczyć dzielenia się oraz pracy zespołowej. Prostota drewna pozwala na odgrywanie ról i budowanie własnego świata np. tworzenie wyimaginowanych społeczności, miast itd. i może w rezultacie wspomagać świadomość społeczną.

Bezpieczeństwo

Zabawki z tworzyw sztucznych mogą łatwo pękać. Powstają przy tym ostre krawędzie i małe części, które mogą wyrządzić dziecku krzywdę, szczególnie, jeśli jest w wieku, w którym wszystko, co napotyka, dostaje się do ust. Drewniane zabawki nie stwarzają takiego ryzyka. Są znacznie bezpieczniejsze.