Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Zabawki na przestrzeni wieków

Zabawki to nieodłączny element życia każdego dziecka, niezależnie od czasów. Niegdyś w starożytności grzechotki czy lalki, które dzisiaj wykopywane są na wykopaliskach archeologicznych. Proste, szklane kluki czy miecze z drewna w średniowieczu. Później puzzle i gry planszowe, aż w XX wieku branża zabawkarska dała ludzkości takie perełki, jak lalka Barbie, gry automatowe czy Lego. Ciężko, zatem uwierzyć, że słynny pluszowy miś czy Barbie powstały w przeciągu ostatnich 110 lat, a są fenomenem, który odbił swoje piętno na kartach historii zabawek już na zawsze.

Średniowieczne zabawy dziecięce

Wiele osób może nie zdawać sobie z tego sprawy, ale dobrze wszystkim znany konik na biegunach ma swoje korzenie w czasach średniowiecza. Konie były popularne nie tylko ze względów militarnych, ale także rozrywkowych. Popularne były konne walki na kopie, wyścigi czy przejażdżki i polowania, w których konie pełniły ważną rolę. Z tego powodu, koń stał się pewnym wzorem dla zabawek dla dzieci, szczególnie chłopców. Drewniane głowy koników przytroczone do kijów służyły za wierzchowce w trakcie zabaw, a następnie pojawiły się konie na biegunach.

Dużą popularnością cieszyły się także w tamtym okresie lalki, choć znacznie odbiegały od tych znanych dzisiaj ze względu na wygląd i wykonanie. Były to przede wszystkim lalki szmaciane, szyte ręcznie, których wypełnienie robiła słoma lub wata. Takie gałgany były popularne wśród biedniejszych warstw społecznych, które nie mogły pozwolić sobie na ozdobne zabawki i importowane dobra.

Popularną rozrywką stały się szachy, które pojawiły się w Europie w końcu X wieku oraz drewniane bąki i szklane kulki. Warto zauważyć, że zabawki były najczęściej proste i opierały się głównie na wyobraźni dzieci lub ich funkcją było przygotowanie dziecka do roli społecznej - chłopcy, szczególnie z rodzin zamożnych, od małego uczyli się strzelania z łuku, walki mieczem lub jazdy konnej. Z jeden strony miała być to zabawa, a z drugiej cenne lekcje.

Okres przemian

Renesans przyniósł istotną zmianę w branży zabawkarskiej, gdyż zaczęto po raz pierwszy na większą skalę produkować zabawki. Pojawiły się pierwsze puzzle, które miały przede wszystkim przyczynić się do nauki geografii. Pierwsza gra planszowa pojawiła się dopiero w 1759 roku, wydana przez Ravensburgera, opierała się na znajomości geografii.

Jednak dopiero przełom wieku XIX i XX można nazwać złotym wiekiem zabawek, gdy wzrósł popyt na zabawki dla dzieci i więcej osób mogło sobie na nie pozwolić ze względu na wzrost pensji. Popularnymi zabawkami dla dziewczynek stały się domki dla lalek oraz akcesoria z nimi związane. Rozwój technologiczny wpływał także na nowe oblicza zabawek, czego przykładem może być wynalezienie silnika elektrycznego i powstawanie z czasem zabawek zasilanych energią elektryczną. Gdyby nie to, nigdy nie powstałyby popularne dzisiaj auta elektryczne dla dzieci. Dzisiejsze auta dla dzieci to zupełnie inna bajka wśród zabawek, gdyż mają takie możliwości, jak normalne auta i wyglądają bardzo realistycznie - idealnie odwzorowane miniaturki autek na akumulator. Nie da się zaprzeczyć, że wiele się zmienił w branży zabawkarskiej na przestrzeni wieków.