Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Kultowe zabawki dla dzieci - konik na biegunach

Konik na biegunach był znany już naszym dziadkom. To jedna z ulubionych zabawek dzieci z każdego pokolenia. Koniki na biegunach przywołują na myśl najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa. Chyba każdy z nas chciał mieć taką zabawkę u siebie. Teraz gdy sami jesteśmy rodzicami, chcemy dać swoim pociechom to, co najlepsze. Dlaczego więc nie ma to dotyczyć również zabawek? A jeśli jakaś zabawka sprawdzała się przez tyle lat, to dlaczego nie miałaby spodobać się dzisiejszym maluchom? Czy warto podarować współczesnemu kilkulatkowi konika na biegunach? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie w poniższym artykule.

Huśtanie, bujanie, kołysanie…

Już od najwcześniejszych chwil życia dzieci wprost uwielbiają kołysanie. Rytmiczne, spokojne ruchy sprawiają, że dziecko się uspokaja i czuje się bezpieczne. Z tego powodu starsze dzieci kochają wszelkiego rodzaju huśtawki i bujanki. Zresztą, co tu dużo mówić, przecież i my sami z największą przyjemnością siadamy na huśtawkach czy w bujanych fotelach, oddając się w nich błogiemu relaksowi. Aby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać, takie kołyszące ruchy są mu po prostu niezbędne. Mało kto wie, że dzięki kołysaniu i bujaniu rozwija się sprawność intelektualna naszego malucha. Dzieje się tak dlatego, ponieważ spokojne ruchy w przód i w tył sprzyjają rozwojowi połączeń między neuronami, wpływając tym samym na zdolności umysłowe. Dlatego specjaliści podkreślają, że bardzo wskazane jest zapewnienie dziecku zabawek służących do bujania, kołysania i huśtania.

Konik na biegunach – dlaczego warto?

Jak wspomnieliśmy, bujanie i kołysanie są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Jednak aby faktycznie było to korzystne, ruchy muszą być rytmiczne i regularne. Kupując konika na biegunach pamiętajmy, by zabawka była dostosowana do wieku i wzrostu naszego malucha, ponieważ w przypadku zbyt dużych zabawek istnieje ryzyko upadku. Doskonałą alternatywą dla klasycznych koników na biegunach są wszelkiego rodzaju bujawki. Takie zabawki sprawdzają się zwłaszcza u młodszych dzieci, ponieważ mają mniejszą wysokość niż koniki bujane, a przy okazji posiadają oparcie.

Rodzaje koników na biegunach

Z naszym dzieciństwem kojarzą nam się głównie koniki na biegunach wykonane z drewna. Oczywiście i dziś możemy podarować naszemu maluchowi pięknie rzeźbionego konika z drewna, jednak nie jest to jedyna opcja. W przypadku młodszych dzieci najlepiej sprawdzają się koniki pluszowe, na których dziecko nie tylko może się pobujać, lecz także przytulić się do nich czy pogłaskać. Ciekawą opcją są także plastikowe bujawki, które można zabrać ze sobą do ogrodu. Takie zabawki są przy okazji bardzo łatwe do czyszczenia, dlatego nie musimy się martwić, gdy zabawka ubrudzi się w ogrodzie.