Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Typy basenów ogrodowych

Baseny ogrodowe robią każdego lata prawdziwą furorę. Od lat ta forma aktywności na świeżym powietrzu cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem miłośników wodnych szaleństw. Nie ma chyba nic przyjemniejszego w upalny, letni dzień niż wejście do basenu stojącego pośrodku przydomowego ogrodu. Decydując się na zakup basenu, musimy wiedzieć, że w sprzedaży jest obecnie kilka rodzajów basenów ogrodowych. Różnią się od siebie nie tylko wielkością, lecz także innymi istotnymi parametrami. Dlatego, zanim wybierzecie się do sklepu czy złożycie zamówienie przez Internet, koniecznie przeczytajcie poniższy artykuł.

Typy konstrukcji basenów ogrodowych

Baseny ogrodowe dzielą się na trzy podstawowe rodzaje. W zależności od naszych potrzeb i możliwości możemy zdecydować się albo na zakup basenu stelażowego, albo na nabycie basenu rozporowego czy panelowego. Jeśli chodzi o duże baseny ogrodowe, zdecydowanie największą popularnością cieszy się typ rozporowy i konstrukcja stelażowa. W przypadku małych dzieci doskonale sprawdzą się natomiast proste baseny dmuchane, które można szybko rozkładać i składać.

Baseny rozporowe

Pierwszym typem basenów są te oparte na konstrukcji rozporowej. Takie baseny świetnie sprawdzą się w przypadku niewielkich ogrodów. Baseny rozporowe są przy tym bardzo łatwe w transporcie, ponieważ przed rozłożeniem zajmują niewiele miejsca. Z tego względu są także wygodne do przechowywania poza sezonem. Technika użyta w basenach typu rozporowego polega na tym, że woda nalana do wnętrza basenu stopniowo rozpiera jego ścianki, nadając im jednocześnie bardzo sztywny kształt. Baseny rozporowe wykonane są najczęściej z bardzo wytrzymałego polichlorku winylu (PVC). Baseny typu rozporowego wyposażone są ponadto w specjalny kołnierz, który pozwala na dostosowanie wysokości wejścia do basenu do ilości znajdującej się w nim wody. Dzięki temu wejście do basenu jest łatwe i wygodne.

Baseny stelażowe

Innym rodzajem konstrukcji stosowanych w basenach są specjalne stelaże. Baseny stelażowe zazwyczaj mają pokaźniejsze rozmiary niż wersje rozporowe, dlatego idealnie sprawdzają się na większych działkach. Doskonałym akcesorium dodatkowym jest w tym przypadku specjalna drabinka, którą mocuje się na brzegu basenu i która ułatwia wejście do wody. Ze względu na większy stopień skomplikowania podczas stawiania konstrukcji, baseny stelażowe pozostają w ogrodzie zwykle na cały sezon. W celu rozłożenia basenu stelażowego należy połączyć ze sobą wszystkie elementy znajdujące się w zestawie. Taka praca wymaga precyzji, jest także dość czasochłonna. Kluczowe znaczenie ma tutaj także wybór podłoża – powierzchnia, na której rozkładamy basen stelażowy, powinna być idealnie prosta i równa.

Równie ważny jest kształt!

Oprócz wyboru typu konstrukcji basenu musimy zastanowić się także nad tym, jaki kształt będzie najbardziej odpowiedni dla naszego ogrodu. W tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę zarówno wymiary samej działki i dostępność miejsca, jak i kwestie estetyczne. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się baseny okrągłe, ponieważ ich rozmiary są zazwyczaj niewielkie i z łatwością wpasowują się w większość przestrzeni ogrodowych. Jednak jeżeli zależy nam na maksymalnie dużej ilości miejsca do pływania i możemy pozwolić sobie na coś większego, warto rozważyć zakup basenu prostokątnego.