Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Maty edukacyjne dla dzieci - czy warto ich używać?

Prędzej czy później każdy rodzic spotyka się z określeniem „mata edukacyjna”. Maty edukacyjne używane są obecnie wszędzie – zarówno w domach, jak i przedszkolach czy szkołach. To jedne z najczęściej kupowanych zabawek dla dzieci, pozwalających na naukę poprzez zabawę, oraz często wybierany prezent dla młodych rodziców. Dzieci bardzo chętnie korzystają z mat edukacyjnych. Dlaczego takie zabawki cieszą się tak dużą popularnością? Spróbujmy to wyjaśnić.

Co to jest mata edukacyjna?

Mata edukacyjna, jak sama nazwa wskazuje, to specjalna mata, dzięki której dzieci mogą się czegoś nauczyć. Takie zabawki stymulują rozwój dziecka na każdym etapie życia. Z mat edukacyjnych mogą korzystać już dzieci od pierwszych tygodni życia. Jednak pamiętajmy, że aby mata mogła dobrze spełniać swoje zadania, musi być dostosowana do wieku naszego podopiecznego. Inne maty będą dobre dla niemowląt, inne dla trzylatków, a jeszcze inne dla przedszkolaków. Kilkutygodniowy maluch prawdopodobnie nie będzie zbyt zainteresowany tym, co znajduje się na macie, jednak w kolejnych miesiącach życia z pewnością nie będzie mógł się jej oprzeć.

Dlaczego warto używać maty edukacyjnej?

Stosowanie maty edukacyjnej ma ogromne znaczenie w rozwoju malucha. Maty edukacyjne umożliwiają dziecku poznawanie świata, a nam, rodzicom, pozwalają na chwilę wytchnienia z filiżanką ulubionej kawy. Maty edukacyjne mają mnóstwo funkcji, które są stopniowo odkrywane podczas zabawy. Dziecko może poznawać dźwięki, kształty i kolory, dzięki czemu jego dziecięca ciekawość jest w naturalny sposób zaspokajana. Takie zabawki pomagają dziecku rozwijać wszystkie zmysły i badać otaczający je świat. Niezwykle ważne jest między innymi ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Maty edukacyjne są bardzo ważne w rozwoju dziecka bez względu na jego wiek. Dzięki korzystaniu z maty edukacyjnej dziecko szybko uczy się nowych umiejętności. Jedną z najważniejszych funkcji mat edukacyjnych jest rozwój dziecięcej ciekawości. Maty edukacyjne idealnie sprawdzają się w funkcji bezpiecznego miejsca do zabawy. Gdy nasz maluch postanowi wykonywać swoje pierwsze akrobacje, na przykład turlanie się po podłodze, dzięki macie może robić to w pełni bezpieczny sposób. Budowa maty sprzyja chęci poruszania się – dziecko zaczyna wyciągać rączki do czegoś, co je zainteresowało, wykonuje też coraz więcej ruchów całego ciała. Mata wspiera więc rozwój motoryczny już od najwcześniejszych tygodni życia.

Gdzie kupić matę edukacyjną?

Wybór mat edukacyjnych jest obecnie ogromny. Maty edukacyjne możemy kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i sklepach internetowych. Znalezienie takiej zabawki w sklepach z akcesoriami dla dzieci nie jest zbyt trudne, jednak kupując matę, musimy wybrać taką, która będzie najlepsza dla naszego podopiecznego. Wybierając matę edukacyjną, pamiętajmy, by była wykonana z najwyższej jakości materiału i była adekwatna do wieku naszego podopiecznego.