Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Dlaczego warto kupować dzieciom zabawki muzyczne?

Istnieje wiele dowodów na to, że zabawki muzyczne na rozmaite sposoby przynoszą korzyści dzieciom w różnym wieku. Zwiększanie zdolności poznawczych, wzmacnianie pamięci, rozwój emocjonalny, rozwój mowy, rozwijanie kreatywności, rozwijanie koordynacji i poprawa umiejętności motorycznych. To tylko jedne z wielu przykładów. Liczne badania powiązały rozwój mózgu dziecka z ekspozycją na muzykę, ponieważ słuch jest jednym z najwcześniej rozwijających się zmysłów. Udowodniono, że za pomocą stymulowania aktywności mózgu poprzez odtwarzanie muzyki klasycznej dzieciom znajdującym się jeszcze w brzuchu mamy, można doprowadzić do wzrostu i rozwoju dzieci w znacznie bardziej zaawansowanym tempie, niż w przypadku dzieci pozbawionych tych bodźców.

Zabawki muzyczne dla dzieci wspierają rozwój poznawczy

Zabawki muzyczne dla dzieci, takie jak grzechotki, pomagają rozwijać koordynację ręka-oko i dają dzieciom poczucie kontroli nad światem i autonomii. Z kolei interaktywność, która jest nieodłączną cechą wielu zabawek muzycznych, stymuluje zmysłową zabawę, która stanowi podstawę twórczego rozwoju, eksploracji i wyobraźni.

W pierwszych miesiącach życia zmysł słuchu dziecka jest bardziej rozwinięty, niż zmysł wzroku, więc nic dziwnego, że dzieci są od urodzenia zainteresowane muzyką. Nie bez powodu używamy muzyki, melodii i rymowanek, aby uspokoić nasze dzieci, pomóc im zasnąć lub przyciągnąć ich uwagę. Dzieci momentalnie reagują na dźwięk, który jest głównym źródłem doznań w miesiącach niemowlęcych.

Zabawki sensoryczne i muzyczne dla dzieci niekoniecznie muszą grać melodię. Dzieci są zainteresowane samą przyczyną powstawania dźwięku i głównie to przyciąga ich uwagę. Spróbujmy częściowo napełnić używaną plastikową butelkę suchym ryżem i brokatem (przykręćmy mocno zakrętkę) i obserwujmy, jak dziecko z ciekawością nią potrząsa. Zabawki muzyczne mają wiele edukacyjnych zalet, a oto najważniejsze z nich:

Rozwój mózgu

Liczne badania wiążą rozwój mózgu dziecka z ekspozycją na muzykę, a jak już wspomnieliśmy, słuch jest jednym z najwcześniej rozwiniętych zmysłów. W rzeczywistości melodie są pierwszymi informacjami przetwarzanymi przez młody mózg. Udowodniono, że zabawki muzyczne stymulują aktywność mózgu.

Rozwój mowy

Oswajanie dzieci z muzyką podczas wczesnego rozwoju pomaga im szybciej nauczyć się dźwięków słów i języka. Nawet niemowlęta potrafią rozpoznać melodię piosenki na długo, zanim zrozumieją tekst. Często próbują naśladować dźwięki i zaczynają przechodzić do bardziej zaawansowanych melodii, gdy tylko są fizycznie w stanie.

Zwiększona pojemność pamięci

Pamięć jest jednym z elementów rozwoju poznawczego, który można wzmocnić zabawkami muzycznymi. Wykazano, że dzieci, które w łonie mamy obcują z muzyką mają lepiej wykształconą pamięć, kiedy dorastają. Badania udowodniły również, że odtwarzanie muzyki i ekspozycja na dźwięki poprawiają przechowywanie, przetwarzanie i przywoływanie wspomnień.

Najlepsze zabawki muzyczne dla małych dzieci

Podczas gdy istnieje mnóstwo interaktywnych zabawek muzycznych zasilanych bateryjnie, eksperci są zgodni co do tego, że najlepsze zabawki muzyczne dla dzieci niekoniecznie muszą być elektryczne. W rzeczywistości dzieci czerpią więcej przyjemności z zabawki muzycznej, gdy są w stanie tworzyć dźwięki na własną rękę. Mając dostęp do szerokiej gamy zabawek muzycznych, dzieci powoli uczą się odtwarzania melodii i powtarzania rytmu.