Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Czy warto kupić dziecku klocki?

Klocki są jedną z najbardziej kultowych zabawek dla dzieci. Zabawę klockami uwielbiają dzieciaki w każdym wieku. Naszym zdaniem podarowanie dziecku klocków jest zdecydowanie dobrym pomysłem. Producenci zabawek mają w swojej ofercie bardzo duży wybór najróżniejszych klocków i układanek. Kupując klocki, zawsze pamiętajmy, by dostosować je do wieku naszego maluszka – informację na temat wieku znajdziemy na opakowaniu. A zatem dlaczego właściwie warto kupić dziecku klocki? Odpowiedź na to pytanie zawarliśmy w dzisiejszym artykule.

Myślenie przestrzenne

Jednym z najważniejszych obszarów rozwojowych u dzieci jest kształtowanie myślenia przestrzennego. Ta umiejętność, nabyta i szlifowana już we wczesnym dzieciństwie, stanowi podstawę kluczowej dla naszego funkcjonowania zdolności orientowania się w przestrzeni. Czy zabawa klockami może wspomóc myślenie przestrzenne kilkulatka? Otóż jak najbardziej. Umiejętność myślenia przestrzennego nie jest wrodzona – dziecko zdobywa ją w trakcie kolejnych etapów rozwoju. Dopasowywanie do siebie elementów, budowanie konstrukcji, sprawdzanie kolejnych konfiguracji metodami prób i błędów – to wszystko stanowi bezcenną pomoc w procesie kształtowania myślenia przestrzennego.

Kreatywność

Zabawa klockami jak żadna inna aktywność wspomaga rozwój dziecięcej kreatywności. Dzieci wręcz uwielbiają działania twórcze: rysowanie, malowanie, wycinanie czy układanie. Bawiąc się klockami, maluch ma doskonałą okazję do realizowania swoich pasji twórczych. Klocki pozwalają na wspomaganie dziecięcej kreatywności właściwie w każdym wieku. Im dziecko starsze, tym poszczególne elementy mogą być mniejsze i bardziej szczegółowe.

Rozwój fizyczny

Układanie klocków to także idealna okazja do aktywności fizycznej. Układanie klocków wspomaga rozwój dziecięcej motoryki. Zabawa klockami wymaga wykonywania rozmaitych ruchów, dzięki czemu wzmacniane są wszystkie partie ciała. Układanie klocków pozwala również na ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Najmłodsze dzieci nie posiadają jeszcze takiej zdolności, lecz z biegiem czasu ta umiejętność jest nabywana i stopniowo kształtowana.

Zabawka, która się nie nudzi

Nie zapominajmy także o tym, że klocki to jedna z zabawek, która najpewniej będzie towarzyszyła naszemu maluchowi na lata. Dzięki temu, że klocki mogą być układane w najróżniejszych konfiguracjach, tak naprawdę zabawa nimi za każdym razem będzie inna. Dzieciaki co chwilę mają nowe pomysły, dlatego podarowanie im klocków to doskonały sposób na zapewnienie im świetnej zabawy na lata. A ileż to razy zdarza się, że i my sami mamy ochotę spróbować swoich sił w tworzeniu konstrukcji z klocków? Tak czy inaczej kupno klocków z pewnością nie będzie wyrzuceniem pieniędzy w błoto.