Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Wybór instrumentów muzycznych dla dzieci

Wcale nie trzeba być zawodowym muzykiem, aby lubić pograć na instrumentach. Dzieci wprost uwielbiają tworzyć najrozmaitsze dźwięki i improwizacje. Rodzice, choć czasem może i z bólem głowy, z radością obserwują nowe poczynania swoich pociech i podsuwają im coraz to nowsze zabawkowe instrumenty. Jak jednak dokonać właściwego wyboru?

Zabawki muzyczne to mnóstwo frajdy dla dzieci, jak jednak wybrać te właściwe? Oczywiście warto rozwijać w dzieciach zdolności muzyczne, jednak problemy zaczynają kiedy trzeba dokonać wyboru odpowiednich instrumentów muzycznych czy innych zabawek dla maluchów. Warto jednak poświęcić czas na poszukiwania, ponieważ muzyka przewija się w naszym życiu już od narodzin. Ma ona ogromny wpływ na rozwój naszych maluchów. To właśnie dzięki muzyce stymulowany jest ośrodkowy układ nerwowy i pobudzany rozwój słuchu, mowy, pamięci, kreatywności oraz poczucia rytmu. Coraz częściej mamy w ciąży puszczają muzykę swoim jeszcze nienarodzonym dzieciom, a potem śpiewają noworodkom, nucą lub puszczają uspokajającą i relaksującą muzykę. Kiedy zatem nasz maluch potrafi już samodzielnie chwytać przedmioty, warto zdecydować się na jakieś zabawki muzyczne. Na początek najlepsze są grzechotki, z czasem jednak możemy zakupić również inne instrumenty, jak organki czy cymbałki, a nawet zabawkową perkusję.

Czym się kierować poszukując odpowiedniego instrumentu?

Poszukując odpowiedniego instrumentu, musimy kierować się przede wszystkim wiekiem, jaki dedykowany jest danej zabawce. Oczywiście nie musimy trzymać się bardzo sztywno tych zasad. Pamiętajmy jednak, że jeśli zabawka przeznaczona jest dla 8-latka, a damy ją 2-latkowi nie będzie on potrafił samodzielnie bawić się nią zgodnie z przeznaczeniem. Ponadto maluch może zrobić sobie krzywdę, a bezpieczeństwo powinno być dla nas priorytetem. Zwracajmy uwagę również na jakość wykonania. Otóż na rynku możemy znaleźć najróżniejsze organki, jednak te tanie i kiepskiej jakości mogą rozlecieć się już po tygodniu od zakupu. Zabawka powinna być odporna, tym bardziej że dzieci, jak to dzieci, czasem gdzieś coś rzucą, stłuką lub zepsują. Z tego powodu kupując zabawkę muzyczną, warto kierować się jakością, która również będzie miała duży wpływ na bezpieczeństwo. Odpowiednio wykonana zabawka sprawi, że maluch nie uszkodzi sobie czegoś przez pęknięty plastik, albo nie połknie uszkodzonych elementów. Następną kwestią wartą rozpatrzenia są dźwięki wydawane przez zabawkę. Chodzi o to, że część tanich instrumentów dla dzieci będzie okropnie hałaśliwa, a dźwięki będą skrzypiące, piskliwe i bardzo męczące, a przecież to my będziemy główną publiką naszego małego muzyka… Wybierajmy więc takie instrumenty, które są miłe dla ucha, a dodatkowym atutem będzie możliwość regulowania głośności.

Instrumenty muzyczne dla najmłodszych

Wśród oferty rynkowej znajdziemy wiele najróżniejszych zabawek – mogą to być przedmioty dla tych dzieci, które uwielbiają domowe porządki i ogródkowe aktywności, jak i artystycznych charakterów z zamiłowaniem do sztuki wszelakiej. Oznacza to, że łatwością możemy przebierać w całym asortymencie zabawowych instrumentów dla dzieci, które zaspokoją potrzeby młodocianych melomanów. Dostępne są przedmioty zarówno o typowo dziecięcym wyglądzie, stworzone z kolorowego plastiku, przeznaczone dla najmłodszych, jak również bardziej profesjonalne wersje dla starszych dzieci, dzięki którym można wzmacniać zamiłowanie do muzyki i ćwiczyć jej samodzielne komponowanie. Występujące rodzaje instrumentów są bardzo różne. Najpopularniejsze są cymbałki i bębenek, które najczęściej są pierwszymi muzycznymi zabawkami dla dzieci. Wiąże się to z tym, że małe szkraby wprost uwielbiają uderzać czy potrząsać przedmiotami po to, aby te wydawały z siebie dźwięki. Równie dobrze sprawdza się również tamburyn oraz perkusja. Jeśli twoje dzieci wykazują nieco większe zainteresowanie muzyką i posiadają już świadomość dźwięków, idealnie sprawdzi się pianinko, gitara lub perkusję. Warto rozwijać muzyczne pasje dziecka, tym bardziej że często zdarza się, że beztroska i niewinna zabawa instrumentami przeradza się w prawdziwą pasję.