Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Najpopularniejsza zabawka kiedyś i dziś

Nie można nie zauważyć, że zabawki na przestrzeni wieków znacząco się zmieniły. Kiedyś proste, często wykonane z drewna czy papieru, nakręcane na korbkę, zaś dziś w większości produkowane z tworzyw sztucznych i plastiku, o zaawansowanych funkcjach. W końcu lalka już nie tylko ładnie wygląda, ale także potrafi śpiewać, mówić, czy nawet chodzić. Jakie są najpopularniejsze zabawki sprzed lat i dzisiaj?

Stary niedźwiedź, mały miś

Kontrowersyjną zabawką, która na zawsze pozostanie w sercach każdego z nas i swoje istnienie nieodmiennie zapisała na kartach historii, jest uroczy pluszowy miś. To jedna z najstarszych zabawek, które wciąż cieszą się współcześnie ogromną popularnością. Na czym polega kontrowersyjność zabawki? Na korzeniach niedźwiadka, ponieważ spór o oryginalny pomysł trwa nieustannie między Amerykanami i Niemcami, a obie strony zarzekają się, że pomysł wyszedł od nich.

Niemiecka wersja głosi, że pluszowy miś wziął się od poduszki na igły, która stała się pierwowzorem do stworzenia zabawki dla dzieci. Niejaka Margaret Steifif miałą uszyć pluszową poduszkę do igieł w kształcie słonika, która przypadła do gustu dzieciom na tyle, że postanowiły zrobić w krótkim czasie z niej swoją zabawkę. To popchnęło firmę Steifif do zaprojektowania innych wzorów, jak słynny miś, którego produkcja ruszyła w 1903 roku.

Jednak wersja amerykańska głosi, że misi były produkowane w Stanach już w 1902 roku przez Ideal Toy and Novelty Co. Pierwowzorem dla sławnych „teddy bears” miał być sam ówczesny prezydent, Theodore (Teddy) Roosevelt, którego zdjęcie uwalniającego niedźwiadka przywiązanego do drzewa pojawiło się w lokalnych gazetach.

Auta i technologie

Dzisiaj zabawki dla dzieci nie kojarzą się jedynie z tradycyjnymi produktami, jak lalki, przytulanki czy klocki. Obecnie kategoria zabawek jest znacznie szersza, niż na początku, a nawet jeszcze w wieku XX. Do zabawek można zaliczyć, bowiem wszelkie gry (planszowe, figurkowe, konsolowe, elektroniczne), elektroniczne autka czy wszędobylski telefon. Współczesne dzieci uwielbiają nowinki technologiczne i gry mobilne, taka zastała nas rzeczywistość. Nic dziwnego, że ich serca szybko zdobyły również pojazdy na akumulator dla dzieci. To szczególnie popularne zabawki w Stanach, ale nie należą do kategorii tanich zabawek. To typ zabawek, które nadają się zarówno na zabawki dla dziewczynek, jak i kilkulatków. Pojazdy dla dzieci zasilane są najczęściej przez akumulator do samochodu elektrycznego, który wymaga ładowarki do autek na akumulator 6v lub 12 v w zależności od wersji „silnika” autka naszego malucha. Idealnie wpisują się w kult „bycia fancy”, gdzie liczy się wygląd, styl i popularność. Jednak trzeba przyznać, że takie nowoczesne jeździki dziecięce robią wrażenie i na pewno dają sporo frajdy dzieciom. Mogą one poczuć się, jak prawdziwi kierowcy, zasiadający za kierownicą popularnych modeli takich marek, jak BMW czy Ford. Tak, autka dla dzieci robione są również na licencji dużych i znanych marek i trzeba przyznać, że choć wykonane z plastiku i tworzywa sztucznego odzwierciedlają pierwowzory rewelacyjnie.