Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Idealny prezent dla czterolatka, czyli wybieramy najlepsze zabawki

Czteroletnie dziecko jest bardzo ciekawe świata. Dlatego jego zabawki powinny być dostosowane zarówno do jego możliwości psychoruchowych, jak i do różnorodności zainteresowań. Rodzice czterolatków często zastanawiają się, jakie zabawki będą najlepsze dla rosnącego malucha. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się najciekawszym zabawkom dla czterolatków i podpowiemy, na co zwracać uwagę przy wyborze. Zapraszamy do lektury.

Zabawki rozbudzające ciekawość

Dziecko w wieku czterech lat uwielbia zadawać pytania. Doskonale wiedzą o tym rodzice, którzy codziennie są bombardowani całymi lawinami. Takie zachowanie jest na tym etapie rozwoju zupełnie naturalne – dziecko po prostu coraz bardziej chce poznawać otaczającą je rzeczywistość, odkrywając coraz to większe tajemnice. Poznawanie świata odbywa się przy udziale wszystkich zmysłów. Jednym z najbardziej wyczulonych jest w tym czasie zmysł słuchu. Dlatego dobrym pomysłem będzie sprawienie czterolatkowi zabawkowych instrumentów muzycznych, przy pomocy których dziecko będzie uczyło się odróżniania dźwięków i tworzenia własnej muzyki. Wśród najciekawszych zabawek znajdują się na przykład zabawkowe perkusje czy niewielkie instrumenty klawiszowe. Wielkość takich zabawek jest dostosowana do wzrostu dziecka.

Zabawa w gotowanie

Dzieci w wieku czterech lat są coraz bardziej śmiałe i odważne. Bardzo często chcą naśladować zachowanie dorosłych i chcą towarzyszyć rodzicom w kuchni. Aby umożliwić dzieciom zabawę w kucharzy warto sprawić mu niespodziankę w postaci kuchni zabawkowej. W ten sposób czterolatek poczuje się jak najprawdziwszy kucharz, a przy okazji będzie mógł poznawać nowe słowa i uczyć się ich użycia na co dzień. Kuchnie dla dzieci są bardzo kolorowe i składają się z wielu sprzętów i akcesoriów, za pomocą których dziecko może bawić się w gotowanie, pieczenie czy wydawanie posiłków gościom.

Wcielanie się w role

Czterolatki uwielbiają naśladować dorosłych. Coraz intensywniej widać zainteresowanie dzieci pracą przedstawicieli różnych zawodów, na przykład strażaków, policjantów czy kolejarzy. Aby pomóc dziecku wcielać się w role, warto dać mu zabawki w postaci różnorodnych pojazdów, na przykład wozów strażackich czy radiowozów policyjnych. Wyobraźnia czterolatka jest rozwinięta w naprawdę bogaty sposób, dzięki czemu dziecko będzie mogło odgrywać różne sceny nie tylko przy użyciu przebrań, lecz również używając zabawek. Tego typu zabawki mają jeszcze tę niewątpliwą zaletę, że będą cieszyły się dziecięcym zainteresowaniem jeszcze przez co najmniej kilka lat.

Zabawa w rysowanie

Czterolatki uwielbiają rysować. Aby uniknąć porysowanych ścian czy plam z farby na podłodze warto dostarczyć dziecku wystarczającą ilość interesujących akcesoriów do realizowania jego rysunkowych fantazji. Zwykłe kartki papieru często okazują się nieciekawe, dlatego warto pójść o krok dalej i podarować dziecku coś, co naprawdę na długo zatrzyma jego uwagę. W tym celu idealnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju tablice do rysowania kredą i specjalne tablice magnetyczne. Czteroletnie dzieci bardzo lubią rysować kredą, dlatego taka zabawka sprawdzi się doskonale. W sprzedaży są dostępne również tablice dwustronne, tzn. takie mające po jednej stronie powierzchnię do rysowania, a po drugiej część magnetyczną, na której można przyczepiać magnesy.