Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Czym kierować się przy wyborze zabawek interaktywnych?

Wydawać by się mogło, że wybór zabawki dla dziecka nie jest w dzisiejszych czasach niczym skomplikowanym. W ofercie sklepowej znajduje się przecież cała masa różnorodnych propozycji. Musimy jednak wiedzieć, że zabawka zabawce nierówna – niektóre z nich w ogóle nie powinny znaleźć się w pokoju naszego malucha. Skąd zatem wiedzieć, które z zabawek są dobre, a które nie? Pedagodzy podkreślają, że najlepsze z zabawek to te, które pozwalają na połączenie zabawy z pozytywnym oddziaływaniem na rozwój dziecka. Doskonałym przykładem mogą być nowoczesne zabawki interaktywne. Dzieci bardzo lubią bawić się takimi zabawkami, ponieważ angażują one do działania wszystkie zmysły. Zabawki wydają dźwięki, świecą, a nawet mogą się poruszać – co stanowi dla małego odkrywcy nie lada atrakcję. Zabawki interaktywne są uwielbiane przez dzieci w każdym wieku. Pozostaje jednak jedno pytanie: czym kierować się przy ich wyborze? Jakie cechy zabawek interaktywnych należy wziąć pod uwagę? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Wiek dziecka

Podstawową kwestią przy wyborze zabawek interaktywnych jest oczywiście wiek dziecka. To bardzo istotna sprawa, ponieważ dzieci w różnym wieku mają różne możliwości rozwojowe. Chodzi tu także o to, że dziecko w wieku szkolnym będzie się interesowało innymi rzeczami, niż dwu- czy trzylatek. Producenci zabawek kierują swoje produkty do różnych grup wiekowych, a informacja na ten temat znajduje się na opakowaniu.

Zainteresowania dziecka

Kolejną ważną sprawą są zainteresowania naszego malucha. Jak już wspomnieliśmy, dzieci na poszczególnych etapach rozwoju interesują się innymi rzeczami. Dla najmłodszych dzieci doskonałą zabawką może być zwykła mata edukacyjna, na której maluch będzie mógł poznawać świat za pomocą różnych zmysłów. Starsze dzieci raczej nie będą miały ochoty spędzać czasu na macie, jednak z pewnością zainteresują się zabawkami wydającymi dźwięki, emitującymi sygnały świetlne czy mającymi zdolność poruszania. U dzieci w wieku przedszkolnym możemy już zaobserwować indywidualne zainteresowania: jedno dziecko będzie wolało zabawę samochodami, zaś inne chętnie pobawi się robotem.

Bezpieczeństwo

Dając dziecku jakąkolwiek zabawkę, musimy mieć na uwadze jego bezpieczeństwo. Dotyczy to również zabawek interaktywnych. Zabawki muszą być wykonane z trwałych materiałów. W przypadku młodszych dzieci zabawki interaktywne nie mogą zawierać zbyt małych elementów, ponieważ drobne części mogłyby zostać połknięte. Aby mieć pewność, że zabawka jest bezpieczna dla naszego malucha, wybierajmy wyłącznie te, które posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty. Informacje na temat atestów znajdziemy na opakowaniu. W przypadku zabawek grających ważne jest także właściwe natężenie dźwięku.