Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Quady dla dzieci - na co zwracać uwagę przy wyborze

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się quady. Są to czterokołowe pojazdy dostosowane do poruszania się w terenie i służące zwykle do rekreacji. Jazda quadami to świetna forma spędzania czasu na świeżym powietrzu. Od niedawna w ofercie czołowych producentów pojawiły się również specjalne quady dla dzieci. Cena takiego pojazdu zależy od konkretnego modelu. Czy zakup takiego pojazdu to dobry pomysł? O czym należy pamiętać, kupując quad dla dziecka? Odpowiedzi na te i na inne najważniejsze pytania dotyczące quadów dla dzieci zawarliśmy w poniższym artykule. Dowiesz się między innymi czym kierować się przy wybieraniu modelu quada dla dziecka, jak wygląda kwestia takich pojazdów w świetle prawa oraz z jakim wydatkiem należy liczyć się, planując taki zakup. Jesteście ciekawi? Zapraszamy do lektury.

Jak wybrać quad dla dziecka

Kupując pojazd dla dziecka, miejmy na uwadze przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa. Dla młodszych dzieci najodpowiedniejsze będą quady elektryczne. Takie pojazdy są w stanie osiągnąć tylko niewielkie prędkości (dorównujące mniej więcej prędkości pieszego), dlatego nasza pociecha będzie bezpieczna, a jednocześnie będzie mogła odczuć prawdziwą frajdę z jazdy. Starszym dzieciom można już sprawić większy pojazd, który rozpędzi się mniej więcej do 20 km/h, a jednocześnie nadal będzie pojazdem elektrycznym. W przypadku starszych dzieci i nastolatków możemy pokusić się o zakup quada napędzanego silnikiem spalinowym.

Quady a kwestie prawne

Decydując się na kupno quada dla dziecka musimy mieć świadomość, że w kontekście prowadzenia takich pojazdów obowiązują określone przepisy. Aby móc samodzielnie kierować quadem poruszającym się po drogach publicznych należy mieć ukończone 14 lat i posiadać prawo jazdy kategorii AM. Taki dokument uprawnia do prowadzenia pojazdów osiągających maksymalną prędkość 45 km/h. Jeśli myślimy o kupnie quada poruszającego się szybciej, za jego kierownicą będzie mógł zasiąść dopiero nastolatek po ukończeniu 16 roku życia mający prawo jazdy kategorii B1. Jednak bez obaw – jeśli chcemy kupić quad młodszemu dziecku również mamy taką możliwość. Jedynym ograniczeniem jest tutaj konieczność poruszania się wyłącznie po specjalnych torach lub terenach prywatnych. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by maluch kierował quadem na terenie naszej działki czy ogrodu.

Obowiązkowe wyposażenie

Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest pojemność silnika. Kilkuletnie dzieci nie mają jeszcze w pełni rozwiniętej sprawności motorycznej, za to mają bardzo bogatą wyobraźnię, przez co najpewniej chciałyby jeździć quadem z maksymalną możliwą prędkością. Aby zagwarantować małemu kierowcy bezpieczeństwo, najlepiej zdecydować się na pojazd o pojemności silnika nieprzekraczającej 50 ccm. Gdy dziecko będzie już starsze i nabierze większej wprawy, można wymienić quad na silniejszą jednostkę. Najlepiej, by wybrany przez nas model miał przy tym wbudowany specjalny ogranicznik prędkości oraz posiadał możliwość zdalnego wyłączenia silnika za pomocą pilota. Wybierając quad dla dziecka, należy zdecydować się na model odpowiadający wzrostowi i wadze naszego podopiecznego. Dla zachowania ostrożności należy dokładnie poinstruować dziecko odnośnie obsługi pojazdu. Opiekunowie powinni bacznie obserwować wyczyny malucha, zwłaszcza podczas pierwszych jazd quadem.