Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Kreatywne zabawki – co to znaczy?

Słowo „kreatywność” robi prawdziwą furorę. Niektórzy twierdzą, że to jedna z najważniejszych kompetencji przyszłości, a ludzie kreatywni najlepiej poradzą sobie w zmieniającym się świecie. Dlatego też wychowanie kreatywnego dziecka staje się dla wielu rodziców wyjątkowo ważnym celem. Jak to zrobić? Jak dobrać zabawki? A przede wszystkim – jak odróżnić te, które naprawdę pobudzają wyobraźnię i sprzyjają jej rozwojowi od zabawek, w których kreatywność jest tylko nośnym marketingowo hasłem.

Po pierwsze – nie szkodzić

Aby wychować kreatywne dziecko, wystarczy mu… nie przeszkadzać. Dzieci z natury są ciekawe świata, skłonne do eksperymentowania, eksplorowania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi, bez narzucania sobie żadnych ram. Jeśli nie będziemy ich ograniczać, będą wzmacniały te kompetencje. Dlatego tak ważne jest, by wybierać zabawki, które nam w tym pomogą. Czym się kierować? Oto kilka podpowiedzi. Wszystkie wymienione zabawki znajdziecie na stronie http://www.zabawki-gry.pl.

Klocki

Klocki to jedna z najbardziej uniwersalnych zabawek. Co ważne, najprostsze nadają się już dla kilkumiesięcznych dzieci. Jeśli tylko maluch umie już stabilnie siedzieć, możemy zaproponować mu miękkie i duże klocki, na przykład gumowe. Z czasem warto sięgnąć po klasykę – klocki drewniane. Mogą być naturalne, takie najlepiej działają na wyobraźnię. Już półtoraroczne dziecko poradzi sobie z ustawianiem z nich niewielkiej wieży. Oczywiście im starsze dziecko, tym bardziej zaawansowane mogą być klocki. Lepiej jednak unikać modnych zestawów, które służą do zbudowania jednej konkretnej rzeczy wedle załączonej instrukcji. Choć na pewno wyrabiają precyzję i są zabawką edukacyjną, nie pozostawiają zbyt wiele miejsca dla wyobraźni. W przypadku klocków prostota jest ich największą zaletą.

Zabawki do odgrywania ról

Zabawki do odgrywania ról to coś, czego nie może zabraknąć w dziecięcym pokoju. Od mniej więcej trzeciego roku życia dzieci zaczynają być zainteresowane zabawami opartymi na naśladowaniu dorosłych i etap ten utrzymuje się aż do wieku wczesnoszkolnego. Zabawy w odgrywanie ról znakomicie pobudzają wyobraźnię. Za każdym razem scenariusz może być przecież inny! Także w tym przypadku warto zadbać o to, by zabawki nie ograniczały wyobraźni – najlepiej, jeśli dany przedmiot można wykorzystać na kilka sposobów. Ta sama lalka jednego dnia może być mamą w zabawie w dom, a kolejnego sprzedawczynią w sklepie.

Zabawki plastyczne

Materiały do zabaw plastycznych to także coś, do czego każde dziecko powinno mieć dostęp. Trudno przecenić ich wpływ na rozwój kreatywności oraz wrażliwości artystycznej. Co ważne, dziecko nie musi wcale odkryć w sobie talentu, ale na pewno wiele zyska na takich zabawach. W co warto zainwestować? Tablica kredowa połączona ze sztalugą i tablica magnetyczną to znakomity wybór i zabawka na długie lata – z czasem dziecko będzie po prostu wykorzystywało ją nieco inaczej, ale już dwulatek może z niej korzystać. Równie ważne są zabawki muzyczne – trzeba jednak pamiętać, by wybierać instrumenty dobrej jakości i o czystym, pięknym brzmieniu, by od początku kształtować gust i wrażliwość dziecka.