Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Dlaczego warto grać z dziećmi w planszówki?

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się gry planszowe. I nic dziwnego – ta forma rozrywki to idealny pomysł na ciekawe spędzenie czasu niezależnie od wieku. Planszówki na dobre zadomowiły się w naszej codzienności. Z roku na rok grywa w nie coraz więcej osób, a nasze domowe kolekcje powiększają się o nowe pozycje. Gry planszowe są świetną rozrywką zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, dlaczego warto grać w gry planszowe już od najmłodszych lat i czemu powinno się jak najczęściej proponować taką formę zabawy swoim dzieciom. Zapraszamy do lektury.

Gry planszowe rozwijają wyobraźnię

Zaczniemy nieco przewrotnie: Nic tak nie działa na wyobraźnię jak to, czego nie możemy zobaczyć. Gry planszowe, zwłaszcza te opierające się na rozbudowanej fabule, nie tylko są bardzo wciągające, lecz także niesamowicie poszerzają wyobraźnię i stymulują procesy myślowe. Dobrze wiemy, że nie ma chyba większych marzycieli niż kilkuletnie dzieci. Dlatego dzieci, które od najmłodszych lat grają z rodzicami w planszówki o wiele szybciej uczą się myślenia abstrakcyjnego.

Gry planszowe mają wartość edukacyjną

Gry planszowe to nie tylko okazja do wspólnej zabawy, lecz także świetna forma nauki. Producenci gier posiadają w ofercie wiele tytułów, które pozwalają na ćwiczenie pamięci, trening logicznego myślenia i rozwijanie umiejętności manualnych. Rodzajów planszówek jest naprawdę sporo, dlatego bez problemu znajdziemy grę odpowiednią dla dziecka w określonym przedziale wiekowym. Możemy zacząć od prostych gier dla kilkulatków, a wraz z dojrzewaniem dziecka przejść do bardziej skomplikowanych i rozbudowanych propozycji. Świetnie sprawdzają się także gry w rodzaju quizów, w których dzieci mają za zadanie udzielać odpowiedzi na pytania z różnych dziedzin.

Gry planszowe stymulują rozwijanie umiejętności językowych

Świetną pomoc w rozbudowywaniu dziecięcego słownictwa stanowią wszelkiego rodzaju gry słowne, na przykład słynne Scrabble. Dzięki takiej grze dziecko nie tylko może ćwiczyć posługiwanie się coraz trudniejszymi wyrazami, lecz również przyswajać nowe słowa i poznawać ich znaczenia. Gry słowne są świetną formą zabawy zwłaszcza dla dzieci we wczesnym wieku szkolnym.

Gry planszowe pomagają w rozwijaniu umiejętności interpersonalnych

Gry planszowe uczą także funkcjonowania w zespole. Dziecko od małego ma okazję uczyć się umiejętności, które przydadzą mu się w dorosłym życiu – a więc współdziałania, pracy w grupie i tworzenia więzi. Zasiadając do wspólnej gry wraz z dziećmi, pokazujemy im, że są dla nas równoprawnymi partnerami i mają prawo do swojego zdania na takich samych zasadach jak my.

Granie w gry planszowe to okazja do świetnej zabawy – i to nie tylko dla dzieci!

Gry planszowe są wreszcie po prostu okazją do świetnej zabawy i spędzenia czasu razem. Czas spędzony w rodzinnym gronie na aktywności podejmowanej wspólnie jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka niezależnie od jego wieku. Granie w gry planszowe z dziećmi ma jeszcze jedną zaletę – a mianowicie fakt, że spotkanie przy stole jest zabawą nie tylko dla dzieci, lecz również i dla nas. Gry planszowe bardzo odprężają i pozwalają na zrelaksowanie się – i to w gronie tych, którzy są nam najbliżsi. Dlatego warto jak najczęściej proponować dzieciom wspólne granie.