Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Wybór kolejki dla dziecka

Kolejki dla dzieci to wyjątkowe zabawki, które znaleźć można w prawie każdym domu. Ma to swoje przyczyny. Otóż kolejki to zabawki ponadczasowe i niezwykle uniwersalne, które zaciekawią zarówno chłopców jak i dziewczynki. Niezależnie od płci i wieku dziecka, kolejka przykuje jego uwagę i zapewni wiele godzin wspaniałej zabawy – bardzo często wspólnej z rodzicami, którzy przy kolejce budzą swoje wewnętrzne dziecko i przenoszą się do czasów swojego dzieciństwa.

Zanim przejdziemy do charakterystyki obecnie dostępnych kolejek, powiedzmy parę słów o historii tej wspaniałej zabawki. Nie każdy bowiem wie, że pierwsze kolejki elektryczne powstały już w 1901 roku i początkowo pełniły wyłącznie rolę eksponatów na wystawach sklepów zabawkowych. Możemy sobie wyobrazić, że nie musiało minąć wiele czasu, zanim każdy chłopiec już chciał mieć jedną w domu. Obecnie na całym świecie funkcjonują muzea poświęcone zabawkowym kolejkom i ich stopniowej ewolucji, a i wśród dorosłych mężczyzn nie brakuje zapalonych pasjonatów i kolekcjonerów, gotowych wydać krocie na unikatowy wagonik. Fascynacja prawdziwymi pociągami pojawia się zresztą już wcześnie u maluchów, które często gotowe są stać pół godziny przy torach, aby zobaczyć lokomotywę i usłyszeć wszystkie ekscytujące dźwięki towarzyszące jej podróży po szynach.

Rodzaje kolejek dla dziecka

Skacząc po różnego rodzaju ofertach sklepowych, możemy zauważyć dwa sposoby podziału zabawek. Pierwszy z nich dotyczy najczęściej wieku, co jest logiczne. Otóż każda z zabawek posiada określoną dolną granicę wiekową, dzięki czemu w prosty sposób można dowiedzieć się, czy konkretny model będzie nadawał się dla naszego dziecka. W przypadku kolejki wygląda to tak, że lokomotywy i tory dla dzieci najmłodszych są pozbawione małych i ostrych elementów. Drugi podział dotyczy części, z których składa się dana zabawka dla dzieci. Kolejka w pudełku może zawierać cały zestaw składający się z torów, lokomotyw i wagonów, jednak można też zakupić pojedyncze części. Osobna lokomotywa oraz zestawy torów pozwalają urozmaicić maluchowi zabawę bez konieczności zbędnego kupowania drugiego zestawu. Poprzez zastosowanie takiego rozwiązaniu zyskujemy komfort łatwiejszej wymiany uszkodzonych elementów. Trzecia kategoria podziału zabawek to materiał i sposób ich wykonania. Zazwyczaj możemy spotkać się z kolejkami wykonanymi z drewna lub plastiku. Są również zestawy, które działają na baterie. Z kolei zabawki drewniane a także te z dużych, plastikowych elementów przeznaczone są głównie dla najmłodszych dzieci, a dla starszych produkowane są kolejki bardziej dopracowane, których wygląd zbliżony jest do prawdziwych maszyn.

Kolejka dla dziecka trzyletniego

Znaczna większość oferowanych na rynku kolejek odpowiada potrzebom maluchów już od trzeciego roku życia. Drewniana lub plastikowa lokomotywa zapewni mnóstwo zabawy, a szeroki wybór asortymentu różnych marek pozwoli stale rozwijać kolekcję naszej pociechy o coraz nowe elementy. Zabawna postać lokomotywy pomaga ponadto rozbudzić w dzieciach zainteresowanie koleją.

Kolejka dla dziecka pięcioletniego

Starsze dzieci posiadają nieco inne potrzeby i właśnie dla nich ze swoją odpowiedzią przyszli producenci, oferujący kolejki, których kształty i wygląd przypominają prawdziwe maszyny. Świetnym wyborem będą zabawki zarówno manualne, jak i elektryczne. Przede wszystkim jednak chodzi o takie kolejki, które w dużym stopniu oddają wierność oryginałowi. Wiele szczegółowych elementów oraz wyjątkowo dokładne wykonanie pozwolą maluchowi nie tylko miło spędzić czas na zabawie, ale także dowiedzieć się czegoś o samej specyfice maszyn kolejowych.

Kolejka dla dzieci starszych

Warto podkreślić, że wśród licznych kolejek dla dzieci nie zabraknie również zestawów, które zadowolą nawet starszych fanów infrastruktury kolejowej, ba nawet ich ojców. Wśród wartościowych produktów zwracać uwagę na firmy, które oferują nie jeden pociąg elektryczny. Dla dzieci starszych zestawy i pojedyncze części, takie jak zwrotnice czy tory będą świetną zabawką, która zaspokoi ich zainteresowanie pojazdami kolejowymi. Dzięki szczegółowemu wykonaniu produktów zapewniają one niezwykle autentyczny wygląd i uruchamiają całą magię związaną z budowaniem swojego toru.