Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Najlepsze zabawki dla chłopców

Producenci zabawek dwoją się i troją, aby ich oferta były jak najbardziej różnorodna. W sprzedaży dostępna jest cała masa rozmaitych typów i modeli zabawek. Jednak zanim dokonamy zakupu, powinniśmy zastanowić się nad tym, która będzie najodpowiedniejsza dla danego dziecka. Nie każdy maluch chce bawić się tym samym, dlatego często wybranie najlepszej zabawki jest prawdziwą sztuką. W dzisiejszym artykule podpowiemy, czym kierować się przy zakupie zabawek dla chłopców i na jakie modele warto zwrócić uwagę. Zapraszamy do lektury.

Podstawowe zasady

Najważniejszą zasadą, którą powinniśmy kierować się przy doborze zabawek – i to zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek – jest wiek dziecka. Ze względu na bezpieczeństwo, zabawki dla najmłodszych dzieci nie powinny zawierać małych elementów, które mogłyby odpaść w trakcie zabawy. Zabawki powinny być kolorowe i przyciągać dziecięcą uwagę. W miarę możliwości zadbajmy o to, by zabawka mogła służyć do wielu rodzajów zabaw – w innym wypadku dziecko szybko się nią znudzi i najprawdopodobniej będzie chciało kolejną. Przeglądając ofertę sklepów, zwróćmy uwagę również na jakość materiałów, z których wykonano zabawki. Pamiętajmy, że w przypadku zabawek to nie cena jest najważniejsza, lecz jakość.

Samochody

Chyba najpopularniejszym rodzajem zabawek dla chłopców są różnego rodzaju pojazdy. Wybór jest naprawdę ogromny – mamy do dyspozycji między innymi samochody osobowe, pojazdy ciężarowe czy pojazdy budowlane (zwłaszcza koparki i betoniarki). W zależności od wielu dziecka i jego możliwości możemy wybrać mniej lub bardziej skomplikowane zabawki składające się z różnej ilości szczegółów. Dla najmłodszych dzieci najlepsze będą proste pojazdy w kształcie wozów strażackich, karetek pogotowia czy radiowozów policyjnych. Starsi chłopcy z pewnością będą zachwyceni, mogąc pobawić się modelem samochodu ulubionej marki. Dużym zainteresowaniem cieszą się również pojazdy na pedały, pojazdy na akumulator czy samochody zdalnie sterowane.

Klocki

Chyba każdy mały chłopiec marzy o własnym zestawie klocków. Układanie klocków świetnie rozwija dziecięcą wyobraźnię. Maluchy uwielbiają budować, dlatego sprawienie im w prezencie klocków jest wręcz idealnym pomysłem. Do wyboru mamy naprawdę sporo propozycji. Oprócz klasycznych klocków do układania budynków czy pojazdów coraz popularniejsze są na przykład puzzle 3D. Bardzo interesującą propozycją są również specjalne układanki w formie map świata – to nowoczesna forma puzzli 3D, do których złożenia nie potrzeba żadnego kleju ani dodatkowych narzędzi. Po złożeniu model można zawiesić na ścianie. Pamiętajmy, by nie dawać klocków zbyt małym dzieciom, ponieważ istnieje duże ryzyko połknięcia czy zadławienia.

Majsterkowanie

Chłopcy uwielbiają majsterkować. Takie zabawy uczą logicznego myślenia, cierpliwości i utrzymywania koncentracji na jednym zadaniu. Dlatego warto podarować kilkulatkowi zabawki, które mu to umożliwią. W sprzedaży dostępne są na przykład tzw. zestawy małego majsterkowicza, w skład których wchodzą rozmaite zabawkowe narzędzia i przedmioty do skręcania i rozkręcania. Dzieci mogą przy okazji poszerzać słownictwo, ucząc się nazw poszczególnych narzędzi. Zabawa w majsterkowanie jest bardzo zajmująca, dzięki czemu możemy liczyć na to, że takie zabawki na długo będą cieszyć się uwagą malucha.