Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Zestaw małego majsterkowicza. Dlaczego warto kupić go swojemu dziecku?

Jeśli Twoje dziecko skończyło 3 lata, to doskonały moment, aby kupić mu zestaw małego majsterkowicza. Zabawy w udawanie są bardzo popularne wśród dzieci, które niezwykle chętnie naśladują osoby ze swojego bliższego otoczenia. Nie brakuje zabaw w dom, w szpital, w ogrodnika, lub po prostu w mamę lub tatę. Zestaw małego majsterkowicza składa się ze wszystkiego, czego potrzebuje maluch, by na chwilę zmienić się w dorosłego naprawiającego samochód czy remontującego dom. Jest pełen plastikowych lub drewnianych narzędzi, które pobudzają wyobraźnie, a jednocześnie są całkowicie bezpieczne dla dzieci, w odróżnieniu od ich „dorosłych” odpowiedników.

Kilka zalet zestawów dla majsterkowicza

Warsztat składa się z bardzo dużej liczby rozmaitych narzędzi, którymi dziecko może swobodnie manipulować. Obejmuje różnej wielkości młotki, śrubokręty, klucze i inne akcesoria, którymi można przybijać, przykręcać plastikowe gwoździe oraz śrubki. Szczególnie pomocna okazuje się zabawa w przykręcanie. Uczy dziecko, w którą stronę należy kręcić śruby i jakiej siły przy tym używać. Wbijanie gwoździ to również potrzebna umiejętność. Smyk, nie robiąc sobie krzywdy, uczy się, w jaki sposób należy trzymać gwoździa i młotek. Poprzez zabawę dziecko rozwija swoje umiejętności manualne i wzmacnia koordynację oko - ręka. Takie ćwiczenia doskonale wpływają na zręczność dziecięcych rączek. Pobudzają także wyobraźnię przestrzenną, rozwijają inteligencję oraz kreatywność i zdolność rozwiązywania problemów. Małe dziecko bardzo często nie potrafi dostatecznie skupić się na wykonywaniu jednej czynności. Podczas majsterkowania doskonali również tę umiejętność.

Zestaw małego majsterkowicza może także posłużyć do wspólnych zabaw z innymi dziećmi. To doskonała okazja do wspólnego spędzenia czasu z tatą lub dziadkiem czy mamą, która zajmuje się majsterkowaniem. Opiekunowie mogą w trakcie zabawy tłumaczyć dziecku, do czego służą poszczególne narzędzia, co można z ich pomocą zrobić, jak ich bezpiecznie używać oraz czego absolutnie nie wolno robić. Wyobraźmy sobie sytuację, w której mały majsterkowicz, korzystając ze swoich zabawkowych narzędzi, wspólnie z tatą naprawia zepsutą szafkę. W ten sposób rośnie jego pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Od prostych zabaw zestawami dla majsterkowicza można powoli przejść do bardziej skomplikowanych czynności. Nierzadko zabawa z biegiem czasu zmienia się w prawdziwe hobby, które po drodze niejednokrotnie skończy się rozkręceniem własnego rowerka. Zestawy są zabawkami ogólnorozwojowymi. Z tego względu polecane są wszystkim dzieciom.

Majsterkujące dziewczynki? Dlaczego nie?!

Przyjęło się, że zestawy majsterkowicza kupujemy chłopcom. Zresztą w wielu sklepach czy to internetowych, czy stacjonarnych umieszczane są one w działach lub kategoriach zabawek dla chłopców. Jest to dosyć stereotypowe podejście i na pewno warto je zmieniać. Dziewczynki z pewnością zainteresuje możliwość przykręcania śrubek czy wbijania gwoździ. Kto prowadzi najsłynniejszego bloga na temat majsterkowania - Majsterki.pl? Trzy, pełne pasji kobiety. Dziewczynki również lubią konstruować, budować, tworzyć projekty. Zabawa wiertarką czy piłą także dla nich może okazać się ogromną frajdą. Nierzadko i one chcą naśladować swoich tatusiów albo towarzyszyć w zabawie w warsztat samochodowy swoim braciom. Należy im to umożliwić, a nie kierować się stereotypami.