Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Dlaczego warto podarować dziecku pluszaka?

Chyba każdy z nas pamięta ulubioną przytulankę z dzieciństwa. Pluszowy miś, myszka czy kotek – takie zabawki znajdowały się w niemal każdym pokoju dziecięcym. Również i dziś maskotki są wybierane przez większość rodziców. Psychologowie zgodnie podkreślają, że pluszaki pełnią w życiu dzieci bardzo ważną rolę. Przywiązanie do przytulanek pojawia się u dzieci na bardzo wczesnym etapie życia, bo już około szóstego miesiąca. Dziecko chętnie tuli się do ulubionego misia aż do wieku sześciu lat, w którym to czasie zainteresowanie przytulankami staje się już nieco mniejsze. Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego przytulanki są aż tak istotne? A może chcielibyście wiedzieć, czym kierować się przy wyborze maskotki? Jeśli tak, to koniecznie przeczytajcie poniższy artykuł.

Funkcje przytulanek

Rolą przytulanki w życiu małego dziecka jest zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa. Oczywiście podstawowym sposobem zaspokojenia tej potrzeby jest kontakt z rodzicem, jednak opiekun nie zawsze może być obok. Właśnie w takich chwilach dziecko sięga po swoją ulubioną maskotkę. Przytulanka jest bardzo ważna także dlatego, że uspokaja malucha pod nieobecność rodziców – zwłaszcza w trakcie zasypiania. Dzięki temu, że maskotki mają zwykle niewielkie rozmiary, mogą towarzyszyć dziecku również wtedy, gdy znajduje się ono poza domem. Bardzo dobrym pomysłem jest zabieranie ulubionej przytulanki dziecka na wakacyjny wyjazd czy odwiedziny u krewnych. Pamiętajmy, że każda nowa sytuacja jest dla dziecka trudna – zwłaszcza ta, gdy opuszcza ono miejsce, do którego jest przyzwyczajone. Zabawkę można zabierać także do przedszkola czy do lekarza, dzięki czemu wyjście z domu będzie dla dziecka mniej stresujące.

Czego uczą przytulanki?

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że maskotki mogą nauczyć dzieci bardzo wielu rzeczy. Jedną z najważniejszych kwestii jest uczenie dziecka wyrażania emocji. Poprzez kontakt z przytulanką dziecko uczy się okazywania wobec drugiej osoby szacunku, delikatności i empatii. Głaskanie i przytulanie do ulubionego pluszaka pomaga dziecku w wypracowaniu zaufania. Maskotka może posłużyć również do uczenia dziecka zachowania się w określonych sytuacjach. Za pomocą pluszaka rodzic może pokazać maluchowi, jak trzeba zareagować w danej sytuacji. Maskotki stanowią także nieocenioną pomoc w uczeniu się przez dziecko samodzielności. Gdy dziecko zdobędzie jakąś umiejętność (na przykład nauczy się myć ząbki), będzie chciało podzielić się tym z pluszowym przyjacielem: pokaże mu, jak trzymać szczoteczkę, jak używać pasty i jakich ruchów należy użyć, żeby dokładnie wyczyścić zęby. Maskotki uczą także tego, że można dobrze radzić sobie nawet w tych momentach, gdy obok nie ma rodziców.