Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Jak wybrać trampolinę dla dziecka?

Trampolina postawiona w ogrodzie to idealny sposób na to, aby namówić dzieci na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Poza tym, jest to dobre rozwiązanie podczas grilla lub pikniku z rodziną i znajomymi. Dzieci pochłonięte zabawą na trampolinie na pewno szybko się nie znudzą i będą miały mnóstwo frajdy. Pamiętajmy jednak o tym, że skakanie na tym przyrządzie gimnastycznym ma być przede wszystkim bezpieczne dla naszych pociech. Dlatego należy dokładnie przyjrzeć się oferowanym na rynku produktom.

Coraz częściej w polskich ogrodach możemy zauważyć trampoliny dla dzieci. Trend ten przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych oraz Europy Zachodniej. Oglądając zagraniczne filmy, każde dziecko marzyło o trampolinie lub basenie w ogródku. O ile budowa basenu to już spora inwestycja oraz często uciążliwy problem logistyczny (czyszczenie, dbanie o dobry stan techniczny oraz konserwacja zimą), tak kupno oraz przechowywanie trampoliny jest nieporównywalnie mniejszym zmartwieniem. Bardzo proste modele możemy już kupić za kilkaset złotych, a zimą wystarczy złożyć całą konstrukcję i schować ją do garażu bądź piwnicy.

Na co zwracać uwagę?

Decydując się na trampolinę dla dzieci, należy zwrócić uwagę na kilka elementów, które mają zasadniczy wpływ na bezpieczeństwo użytkowania i trwałość konstrukcji. Zacznijmy od podstawy trampoliny, która musi być solidnie wykonana. Należy sprawdzić nie tylko grubość użytych elementów, ale również miejsca ich połączenia. Cała konstrukcja powinna być stabilna, nie może się chwiać i uginać w czasie wykonywania skoków. Najlepiej jeśli mata wykonana będzie z materiału odpornego na korozję i działanie czynników atmosferycznych. Dobrze sprawdzającym się w tych warunkach surowcem jest tworzywo PP mesh. Pamiętajmy też o sprawdzeniu sprężyn łączących matę z konstrukcją podstawy. Otóż powinny być solidne i masywne oraz posiadać pewne zaczepy. W przypadku trampolin z siatką zewnętrzną sprężyny powinny być osłonięte. Stelaż musi być obłożony pianką, zabezpieczającą skaczących przed urazami a sama siatka zabezpieczająca powinna zostać wykonana z wytrzymałego materiału. Warto zwracać również uwagę na szwy. W końcu element ten ma bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa naszych pociech. Wejście na trampolinę nie może narażać dziecka na wypadnięcia podczas manewrów na urządzeniu, co oznacza, że powinno być zamykane na suwak. Odpowiednio przymocowana drabinka pozwoli na wygodne i bezpieczne wchodzenie oraz schodzenie z trampoliny.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli wybraliśmy już odpowiedni model trampoliny dla naszych pociech, warto skupić się na parametrach urządzenia. Najważniejszym z nich jest maksymalne dopuszczalne obciążenie, które definiuje ilość osób, mogących skakać jednocześnie oraz ich masę. Najlepiej wybrać model o maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu równym 150 kg, dzięki czemu nie będziemy musieli przejmować się, jeśli na trampolinę wejdzie kilkoro dzieci. Kolejny ważny parametr to całkowita waga trampoliny, która świadczy o grubości nóg i ramy urządzania oraz o stabilności konstrukcji - słupki konstrukcyjne powinny mieć średnicę co najmniej 38 mm, przy minimalnej grubości ścianek 1,4 mm.

Wyjaśnij zasady

Zainstalowanie trampoliny to jedno, jednak istnieją jeszcze zasady jej użytkowania. Lepiej nie zostawiać dzieciom dowolności w tym względzie. Jeśli zależny nam na tym, aby radosne harce na trampolinie zawsze były bezpieczne, po rozstawieniu urządzenia w ogrodzie, musimy pokazać jego przyszłym użytkownikom podstawowe zasady zabawy. Jakie one są? Po pierwsze – na macie najlepiej skakać bez butów, unikając jednocześnie bezpośredniego kontaktu z innymi użytkownikami. Po drugie – na matę nie wolno wnosić twardych przedmiotów, jedzenia oraz picia. Po trzecie – nie jest wskazane wykonywanie przez dziecko takich manewrów jak np. skoki na główkę czy salta. Poza tym wszelkie harce są wskazane. Trampolina w ogrodzie to wyjątkowo o wspaniała zabawka oraz przyrząd gimnastyczny. Możecie być pewni, że urządzenie to pozwoli miło spędzić czas z pociechami oraz pomoże najmłodszym rozładować nadmiar energii. Ważne jest jednak to, aby podczas takiej wesołej zabawy najmłodszych na trampolinie mieć je stale na oku, aby w pełni kontrolować sytuację i zapobiec ewentualnym kontuzjom.