Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Zabawki interaktywne - po które z nich warto sięgnąć?

Zabawki interaktywne są coraz częściej wybieranymi zabawkami dla najmłodszych. Decyduje o tym nie tylko duży wybór i łatwa dostępność, lecz także ich korzystny wpływ na rozwój dziecka. Dla uwielbiającego poznawać świat malucha takie zabawki stanowią bardzo interesujący obiekt do badań. Dlaczego zabawki interaktywne stały się aż tak popularne? Po które z nich warto sięgać? Przedstawiamy nasze subiektywne zestawienie najciekawszych zabawek interaktywnych.

Czym są zabawki interaktywne?

Nazwa „zabawki interaktywne” wzięła się stąd, że ich głównym zadaniem jest zachęcenie dziecka do interakcji. W przypadku zabawek interaktywnych najważniejsze jest to, aby przyciągały dziecięcą uwagę i zainteresowanie. Odpowiednio wybrana zabawka interaktywna zapewnia dziecku mnóstwo frajdy, jak również zdobywanie nowych umiejętności. Jakie są pozostałe funkcje zabawek interaktywnych?

Zabawki interaktywne – jakie są ich funkcje?

Zabawki interaktywne pełnią w rozwoju dziecka różnorodne funkcje. Wśród nich wymienić można na przykład ćwiczenie pamięci. Bawiąc się takimi zabawkami, maluch musi zapamiętać, jak działają poszczególne jej elementy. Zabawki interaktywne pozytywnie wpływają na rozwój umiejętności logicznego myślenia i kojarzenia faktów. Zabawki interaktywne są także doskonałym treningiem umiejętności manualnych, wpływając przy okazji na rozwój motoryki naszego malucha. Zabawki interaktywne pomagają również w ćwiczeniu koordynacji ruchowej. Tego rodzaju zabawki oferują zatem zarówno funkcję edukacyjną, jak i poznawczą.

Przykłady zabawek interaktywnych

Nie sposób mówić o zabawkach interaktywnych, nie odnosząc się do przykładów. Musimy wiedzieć, że tego typu zabawki mogą być używane przez dzieci w każdym wieku – chociaż największa część jest dedykowana malcom poniżej trzeciego roku życia. Świetnym przykładem zabawki dla młodszych dzieci mogą być na przykład pluszaki, na których znajdują się różne guziczki lub przyciski. Po naciśnięciu danego przycisku następuje określona reakcja: na przykład zagranie melodyjki, wypowiedzenie jakiegoś słowa czy wydanie dźwięku. Dziecko samodzielnie naciska konkretne guziczki, dzięki czemu może bawić się tak, jak lubi. Oprócz zabawek wydających dźwięki wśród zabawek interaktywnych znajdują się także zabawki emitujące kolorowe sygnały świetlne – zasada ich działania jest analogiczna, jak w przypadku zabawek dźwiękowych. Ciekawą grupą zabawek interaktywnych są również zabawki mające zdolność poruszania się. Naszym zdaniem najciekawsze są te spośród zabawek interaktywnych, które łączą w sobie różne możliwości reakcji. Dzieci uwielbiają odkrywać coraz to nowe funkcje zabawek interaktywnych, dlatego potrafią spędzić na takiej zabawie nawet po kilka godzin dziennie.