Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Znaczenie pluszowych zabawek dla dzieci

Pluszowe zabawki to nieodłączny element dziecięcych pokoi. Jeśli dziecko miałoby wybrać tylko jedną zabawkę, którą zabierze na bezludną wyspę, to z całą pewnością byłby to pluszak. Jest ich dzisiaj mnóstwo, od tradycyjnych misiów, przez rozmaite zwierzaki, po pluszowe odpowiedniki ulubionych postaci z bajek. Potrafią zaspokoić gust i oczekiwania każdego dziecka. Nawet w epoce fantazyjnych zestawów LEGO i zabawnych elektronicznych, pluszowe zabawki wciąż nie straciły swojego uroku. Oto dlaczego nasze dzieci szaleją na punkcie pluszaków:

Wkroczenie w świat emocji

Ponieważ dzieci wiedzą, że pluszowy piesek lub lalka przedstawiają żywą istotę, mogą odnosić i do niej swoje emocje. Zabawa z tymi "przyjaciółmi" pozwala dzieciom odkrywać ich złożone uczucia. Tak, więc bawienie się pluszowymi zabawkami i lalkami może pomóc dzieciom łatwiej odkrywać i wyrażać swoje uczucia i emocje. Ale co to naprawdę znaczy? W jaki sposób pluszowy miś lub piesek ułatwia dzieciom lepsze zrozumienie siebie i otaczającego świata?

Przyjaciel, który zawsze jest przy nas

Pluszowe zabawki mogą pomóc dzieciom uczynić pierwszy, zwykle bardzo trudny, krok w kierunku niezależności. Dla najmłodszych dzieci świat może wydawać się duży, przerażający i przytłaczający, jeśli nie ma przy nich rodziców. Z pluszowym przyjacielem, dzieci mogą czuć się tak, jakby zawsze był z nimi obrońca, dając im pewność, że mogą odkrywać świat na własną rękę i nic złego im się nie stanie.

Pluszowe zabawki mogą pomóc dzieciom radzić sobie i rozumieć ich bardziej złożone emocje

Psychologowie dziecięcy podkreślają, że dzieci mogą nauczyć się radzić sobie z emocjami poprzez odgrywanie ról. Pluszaki doskonale się do tego nadają. Dzieci mają w ten sposób możliwość przekazywania własnych doświadczeń w zabawny, nieoczywisty sposób. Zamiast próbować nazwać emocje, które są czasami zbyt trudne do zrozumienia, a tym bardziej wyrażenia, dzieci mogą używać swoich pluszowych zabawek, aby odegrać, co tak naprawdę czują.

Pluszowe zabawki mogą pomóc dzieciom doskonalić ich umiejętności językowe i mowę

Gdy dzieci rozmawiają ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi, słuchają też własnego głosu, samodzielnie zastanawiając się, jak najlepiej powiedzieć to, co chcą przekazać i ćwicząc umiejętności wymowy. W końcu, im więcej dzieci rozmawiają - czy to z rodzicami, czy ze swoimi zabawkami – tym więcej ćwiczą i lepiej się komunikują.

Pluszowe zabawki mogą pomóc dzieciom lepiej dogadać się z innymi

Zasady i normy społeczne mogą być jednymi z najtrudniejszych rzeczy do nauczenia się. Nawet niektórzy z nas, dorośli, wciąż zmagają się z tym od czasu do czasu. Dzięki pluszowym przyjaciołom i lalkom dzieci mogą bezpiecznie przećwiczyć poruszanie się wśród tych przeszkód poprzez odgrywanie scenariuszy i eksperymentowanie z różnymi możliwościami.

Pluszowe zabawki mogą pomóc dzieciom uzyskać poczucie kontroli nad ich światem

Jak wspomnieliśmy, dla dzieci świat może wydawać się wielkim, przerażającym i przytłaczającym miejscem, pełnym chaosu i obcych miejsc. Jednakże, gdy dzieci przyjmują rolę rodzica lub opiekuna swojego pluszowego przyjaciela, nagle część tego świata staje się zrozumiała i bezpieczna.

Prawdziwa zaleta pluszowych zabawek to nie tylko to, że świetnie nadają się do pomocy dzieciom w komunikowaniu się, dzieleniu się uczuciami i rozumieniu świata. Pluszowe zabawki są świetne, ponieważ uczą dzieci przytulania i bliskości.