Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Na co zwracać uwagę kupując trampolinę dla dziecka?

W ostatnich latach trampolina dla dzieci stała się jednym z najbardziej pożądanych przez najmłodszych sprzętów ogrodowych. Cóż, każdy rodzic wie, że dzieci wprost uwielbiają skakać i wykonywać akrobacje a nic nie nadaje się do tego lepiej niż trampolina w ogrodzie. Podpowiadamy, jak wybrać trampolinę dla dziecka, aby była bezpieczna i służyła maluchowi na długo.

Trampolina to idealne połączenie dobrej zabawy z dobroczynnym wpływem na kondycję i postawę ciała naszej pociechy. Dużą zaletą jest też to, że urządzenie nie zna właściwie ograniczeń wiekowych i można z niej korzystać zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Oznacza to, że rodzice mogą bawić się razem z dziećmi. Jeżeli nikt w rodzinie ma do skakania przeciwwskazań zdrowotnych, dylemat możemy mieć tylko jeden – na jaki model się zdecydować?

Obciążenie trampoliny

Podstawowym kryterium wyboru trampoliny powinien być dla nas parametr wskazujący na maksymalne obciążenie. Otóż wpływa on na jakość zabawy, sprężystość sprzętu oraz przede wszystkim na bezpieczeństwo użytkowników. Pamiętajmy, że przeciążona trampolina może się zerwać, co grozi upadkiem nawet z dużej wysokości oraz poważnym uszkodzeniem ciała. Maksymalne dopuszczalne obciążenie trampoliny zależeć będzie od jakości użytych materiałów i zastosowanej konstrukcji. Określmy na wstępie ilość osób, które będą jednocześnie korzystały z urządzenia – im więcej użytkowników, tym parametr ten powinien być wyższy. W sytuacji, gdy tylko jedno dziecko będzie korzystało z urządzenia, maksymalne obciążenie na poziomie około 100 kilogramów będzie zupełnie wystarczające. Jeśli jednak bawić będzie więcej osób, warto zwrócić uwagę na modele z obciążeniem do 150 kilogramów. Tak naprawdę najlepiej wybrać model z pewnym zapasem, ponieważ zapewnia to większą porcję bezpieczeństwa, a przecież nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdą do nas znajomi z dziećmi. Wówczas zabawa w kilka osób na raz będzie przede wszystkim możliwa, komfortowa i w pełni bezpieczna dla maluchów.

Średnica trampoliny

Tę sprawę należy dobrze przemyśleć, ponieważ często mamy tendencję do wyboru skrajnych opcji. Zdarza się, że właściciele niewielkich ogrodów chcą maksymalnie wykorzystać przestrzeń i wybierają zbyt wielkie modele, które zajmują prawie cały ogród. Z koeli inni próbują zaoszczędzić miejsce i wybierają zbyt małe modele, przez co pojawiają się problemy w sytuacji, gdy chętnych do zabawy jest wielu, a miejsce tylko dla jednej osoby. Należy zatem dobrać rozmiar trampoliny rozsądnie. Tak jak w przypadku maksymalnego obciążenia i tutaj musimy kierować się przede wszystkim potrzebami i możliwościami. Oczywiście zapas miejsca jest wskazany, jednak jeśli kupimy wielką trampolinę dla jednego dziecka, będzie to zwykłe marnotrawstwo przestrzeni. Najlepiej więc kupić model o takiej średnicy, która idealnie będzie pasować do wymiarów naszego ogrodu. Przy wyborze średnicy trzeba koniecznie uwzględnić liczbę osób, które będą z niej jednocześnie korzystać.

Rodzaj siatki zabezpieczającej

Kolejnym istotnym elementem wpływającym na poziom bezpieczeństwa jest specjalna siatka zabezpieczająca trampolinę. Powinna być ona na wyposażeniu każdej trampoliny – w sytuacji, gdy jej nie ma warto zadbać o jej dokupienie. Główną rolą takiej siatki jest zabezpieczenie użytkownika przed ewentualnym wypadnięciem i upadkiem na ziemię podczas wykonywania skoków na macie. Pamiętajmy, że upadek z dużej wysokości może być bardzo niebezpieczny i zazwyczaj prowadzi do poważnych uszkodzeń ciała. Na rynku wyróżnia się dwa rodzaje zabezpieczeń. Pierwsze to siatki zewnętrzne, które chronią jedynie przed wypadnięciem użytkownika poza obrys danej trampoliny. Siatka taka montowana jest zazwyczaj naokoło stelażu sprzętu. Drugi rodzaj zabezpieczenia to siatka wewnętrzna, która chroni nasze pociechy również przed uderzeniem w stelaż trampoliny oraz wpadnięciem pomiędzy sprężyny. To rozwiązanie jest o wiele lepsze, choć jest zazwyczaj droższe. Pamiętajmy też o tym, że trampolina dla dzieci musi posiadać certyfikat jakości. Uważajcie na to, ponieważ wraz ze wzrostem zainteresowania trampolinami wzrosła też produkcja tanich i nie do końca bezpiecznych sprzętów. Najtańsze trampoliny ogrodowe kosztują ok. 100 zł, jednak zabawa na niej będzie bardzo ryzykowna. Urządzenie powinna posiadać takie atesty, jak TUS, ISO albo GS.