Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Jakie zabawki dla niemowlaka?

Zabawki pełnią ważną rolę w życiu dziecka. Dotyczy to maluchów w każdym wieku. Odpowiedni dobór zabawek jest ważniejszy, niż mogłoby się wydawać. Na poszczególnych etapach rozwoju dziecko potrzebuje różnych rodzajów stymulacji. To zasada obowiązująca już od najwcześniejszych miesięcy życia. Małe dziecko jest całkowicie zależne od nas – dlatego powinniśmy zwracać baczną uwagę na to, jakimi zabawkami będzie się bawiło. Największy problem pojawia się w odniesieniu do dzieci poniżej 12 miesiąca życia. Młodzi rodzice nie są pewni, jakie zabawki będą dobre dla niemowlaka. Postanowiliśmy pochylić się nad tym tematem trochę dłużej, próbując wyjaśnić, po które zabawki warto sięgać, gdy w naszym domu znajduje się niemowlę.

Jakie powinny być zabawki dla niemowlaka?

W życiu małego człowieka zabawa pełni ogromnie ważną rolę. To właśnie dzięki zabawie dziecko najlepiej poznaje otaczający je świat. Za pomocą zabawek możliwe jest właściwe wspomaganie rozwoju małego dziecka. Zabawki dla niemowląt muszą gwarantować pełne bezpieczeństwo malucha. Kilkumiesięczne dziecko dopiero uczy się, jak należy posługiwać się przedmiotami, dlatego wybierając zabawki, koniecznie zdecydujmy się na takie, które nie będą mogły mu zaszkodzić. Jak powiedzieliśmy, dziecko poznaje świat za pośrednictwem zabawy. Aby wspomóc dziecięce zainteresowanie światem, należy dać mu takie zabawki, jakie będą dla niego po prostu interesujące. Pamiętajmy, że inne zabawki zainteresują niemowlę, a inne będą dobre dla kilkulatka.

Zabawki dla miesięcznego dziecka

Kilkutygodniowe maluszki potrafią już wyraźnie widzieć przedmioty znajdujące się w niewielkiej odległości oraz odróżniać kolory. Na tym etapie nie ma jeszcze sensu dawać dziecku bardziej skomplikowanych zabawek. Dla przykucia dziecięcej uwagi spokojnie wystarczy np. balonik zawieszony nad łóżkiem.

Zabawki dla dziecka 2-3-miesięcznego

Gdy maluch kończy dwa miesiące, jego pole widzenia staje się szersze. W tym czasie możemy powiesić nad łóżeczkiem kolorową karuzelę lub pozytywkę.

Zabawki dla dziecka 4-6-miesięcznego

W wieku czterech miesięcy niemowlak zaczyna coraz bardziej badać świat za pomocą zmysłu dotyku. Dlatego na tym etapie można sięgnąć już po specjalną matę edukacyjną dla niemowląt. Mata może być wykonana z materiałów o różnych fakturach, aby dziecko mogło przyzwyczajać się do dotyku różnych powierzchni. Świetnie sprawdzą się także zabawki angażujące zmysł słuchu, a więc wszelkiego rodzaju grzechotki.

Zabawki dla dziecka 7-12-miesięcznego

Po skończeniu pierwszych sześciu miesięcy życia dziecko staje się coraz bardziej ruchliwe i ma coraz silniejszą potrzebę przemieszczania się. W tym wieku dobrze sprawdzą się na przykład miękkie zabawki pluszowe oraz zabawki edukacyjne.