Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Czym są klocki edukacyjne?

Klocki to jedna z najchętniej wybieranych zabawek dla dzieci. Producenci dbają o stałe udoskonalanie swoich kolekcji, dzięki czemu możemy kupić zarówno kultowe serie znane nam jeszcze z lat naszej młodości, jak i bardzo interesujące nowości. Uważa się, że klocki w bardzo dobry sposób wpływają na rozwój dzieci, zapewniając im możliwość świetnej zabawy i ciekawego spędzania czasu. Rodzajów produkowanych współcześnie klocków jest bardzo dużo, dlatego przy odrobinie dobrej woli na pewno znajdziemy coś odpowiedniego dla naszego małego odkrywcy. Jednym z typów klocków dla dzieci są klocki edukacyjne. Należą do grupy zabawek, które najlepiej wspomagają rozwój motoryczny i intelektualny kilkulatków. Czym są klocki edukacyjne i dlaczego warto po nie sięgać? Spróbujmy to wyjaśnić.

Klocki edukacyjne – czyli jakie?

Najważniejszą cechą wszystkich zabawek edukacyjnych jest połączenie zabawy z nauką. W trakcie zabawy klockami edukacyjnymi maluchy mają okazję do przyswajania nowych wiadomości oraz do rozpoznawania rozmaitych zależności i związków przyczynowo-skutkowych. Dzięki temu, że wszystko dzieje się podczas zabawy, zdobywanie nowych umiejętności odbywa się w naturalny, niewymuszony sposób. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważną funkcję pełni w życiu dzieci zabawa. Budowanie konstrukcji i układanie klocków w coraz to nowych konfiguracjach to doskonała okazja do rozwijania dziecięcej wyobraźni i uczenia się nowych rzeczy na podstawie kolejnych prób i błędów. Układanie klocków wspomaga rozwój pamięci, uczy dzieci cierpliwości i daje im okazję do ćwiczenia koncentracji.

Jak wybrać klocki edukacyjne?

W sprzedaży znajdziemy całą masę klocków edukacyjnych. Które z nich powinniśmy wybrać? Producenci klocków edukacyjnych, podobnie jak w przypadku innych typów zabawek, dedykują je różnym grupom wiekowym. Inne klocki będą dobre dla dwulatka, inne zaś dla dziecka w wieku przedszkolnym czy szkolnym. Wśród klocków edukacyjnych znajdziemy zarówno te służące nauce kolorów, jak i te wspomagające uczenie się liczb i liter. Według nas najlepszym pomysłem jest sięganie po zestawy, które pozwalają na wybieranie różnych poziomów trudności.

Z czego wykonane są klocki edukacyjne?

Oprócz wymienionych uprzednio przykładów klocki edukacyjne mogą różnić się pod jeszcze innymi względami. Doskonałym przykładem może być chociażby materiał wykonania. Chociaż większość z nas na myśl o klockach edukacyjnych ma przed oczyma zabawki wykonane z plastiku, to nie jedyny materiał, z jakiego mogą one powstać. Ciekawą alternatywą są na przykład klocki drewniane czy te zrobione ze specjalnej pianki. Największym atutem klocków drewnianych jest ich wytrzymałość. Zaś klocki piankowe mogą być idealnym wyborem dla najmłodszych dzieci.