Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Czy zabawki mają płeć? - zabawki odpowiednie zarówno dla dziewczynek i chłopców

Zabawki to zdecydowanie element życia każdego człowieka, który towarzyszy mu przez bardzo długi czas. Niektórym nawet i całe życie - nie ma w tym nic złego, o ile ma to swój umiar. Wykształciło się przekonanie, że zabawki dzielą się na dwie podstawowe kategorie - na zabawki dla dziewczynek oraz zabawki dla chłopców. Jednak zabawki w gruncie rzeczy nie mają przypisanej kategorii ze względu na płeć, a raczej wiek dzieci. To tylko społeczeństwo narzuca określone zaszufladkowanie poszczególnych rodzajów zabawek dla dzieci.

Sportowe auto

Niegdyś autka sterowane pilotem były marzeniem każdego dziecka. Można było, dzięki nim urządzać wyścigi autek czy przewozić przedmioty do sąsiedniego pokoju i to dawało dużo frajdy. Nie miało znaczenia, dziewczynka czy chłopiec - każdy chciał się pobawić takim autkiem. Później autka przestały być zasilane bateriami i zaczęła się era akumulatorów. Z tego narodziły się później pojazdy akumulatorowe, ale już nie w formie malutkich samochodzików na pilota, a jeździków dla dzieci. Takie autka akumulatorowe pozwalają dzieciom zasiąść za kierownicą i prowadzić swoje pierwsze auto. Kierownica zapewnia pole manewrów we wszystkich kierunkach, a pedały robią za gaz i hamulec - jak w normalnym aucie. Tyle że te pojazdy elektryczne nie mają takich osiągów. Ciężko uciekać takim autem przed policją! Najlepsze, że nowoczesne autka dla dzieci można zakupić na licencji znanych marek, jak BMW, Mercedes, Audi czy Ford. Wyglądają one, jakby ktoś skurczył do odpowiednich rozmiarów dla dziecka normalne auto. Skórzane siedzenia, światła, kluczyki, tablice rejestracyjne - to wszystko dostaniemy w komplecie takiego autka.

Najczęściej w pakiecie znajduje się także pilot do kontroli rodzicielskiej, dzięki któremu rodzic może operować autem zdalnie. To pozwala zareagować w razie potrzeby, a także jest wsparciem, zanim dziecko samo opanuję zabawę takim autem na akumulator. I jest to zdecydowanie zabawka dla dziewczynek i chłopców.

Klocki

Jedną z najbardziej kultowych zabawek w historii stały się klocki. Oczywiście, te najpopularniejsze, które zapisały się na kartach historii już na zawsze to klocki Lego. To zabawka uniwersalna, nie tylko pod kątem płci, ale i wieku. Dorośli świetnie bawią się przy układaniu klocków Lego. Klocki Lego zaczęto produkować w drugiej połowie XX wieku w Danii, a ich nazwa pochodzi o przekształcenia duńskiego zwrotu „leg godt” („baw się dobrze”). Początkowo firma produkowała zabawki z drewna, ale po nieszczęśliwym pożarze postanowiła pozostać jedynie przy klockach z tworzywa sztucznego. Lego tworzy klocki zarówno dla starszych dzieci (i dorosłych), jak i najmłodszych - te drugie są zwyczajnie większe i prostsze, by były bezpieczne dla maluszków.

Mały miś

Nie można zaprzeczyć, że pluszaki to zabawki uniwersalne. W końcu, jakie dziecko nie miało w dzieciństwie pluszowego przyjaciela? No właśnie, każde miało ulubioną zabawę, wypchaną watą czy ziarnem. Przyjmowały one różne oblicza, a najczęściej misia, choć sam pierwowzór narodził się w rzeczywistości dopiero w wieku XX.