Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Jak urządzić przestrzeń wokół domu dla dzieci?

Jeśli dysponujesz domem z ogrodem, to jest to sytuacja wymarzona dla każdej rodziny z dziećmi. Zielona przestrzeń wokół domu idealnie nadaje się do tego, by zorganizować tam wspaniałą przestrzeń do zabawy dla dzieci. Jak ją zaplanować? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że przestrzeń przeznaczona dla dzieci powinna zostawiać im jak największe pole do swobodnej zabawy. Najnowsze badania okazują, że tak zwana swobodna zabawa, czyli wymagająca wyobraźni i samodzielnego wymyślenia, jak posługiwać się sprzętami i zabawkami najlepiej rozwija dziecięcy umysł i sprzyja rozwojowi kreatywności. Dlatego coraz większą popularność zyskuje koncepcja tak zwanego nie-placu zabaw.

Co to jest? W przeciwieństwie do typowego placu zabaw nie mamy tu do czynienia z pustą przestrzenią, na której rozstawione są zabawki takie jak drabinki, huśtawki czy zjeżdżalnie. To raczej ogród, czy inny naturalny teren zaaranżowany tak, by dzieci mogły go eksplorować i aktywnie z niego korzystać (oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa), pobudzając swoją kreatywność. Zabawki są swobodnie rozrzucone, zwykle maksymalnie wykorzystuje się naturalne przeszkody i materiały.

Aby przestrzeń wokół domu była dla dzieci atrakcyjna warto jednak nie ograniczać się do kamieni, patyków i piasku, choć to właśnie powinna być bazą, która pozwoli zaaranżować ogród dla dzieci. Warto jednak wzbogacić ją o kilka elementów.

Trampoliny to coś, co kochają wszystkie dzieci – od kilkulatków aż do nastolatków daje to dużo radości. Maluchy skacząc, mogą pozbyć się nadmiaru energii, a każdy rodzic małego dziecka wie, jak ważne jest danie dzieciom możliwości wyszalenia się. W przypadku starszych dzieci trampolina to sposób na to, żeby zachęcić do ruchu, oderwać od ekranów i stacjonarnych rozrywek. Wysokiej jakości trampoliny znajdziecie na przykład w sklepie internetowym zabawki-gry.pl. Warto pamiętać, że w przypadku trampolin nie możemy pozwolić sobie na zakup taniego sprzętu na przykład w supermarkecie, bo często są to trampoliny niezbyt wysokiej jakości, a sprzęt ten musi być naprawdę solidny, by dzieci mogły go użytkować bezpiecznie. Co więcej, tylko solidne i obszerne trampoliny pozwalają na dobra zabawę – te mniejsze szybko się nudzą, bo nie dają możliwości skakania wysoko i odbijania się na różne sposoby.

W sklepie zabawki-gry.pl można znaleźć też inne elementy, jakie pozwolą zamienić przydomowy ogród w strefę rekreacji dla dzieci w różnym wieku. Są to na przykład domki do zabaw – pozwalają one na uruchomienie wyobraźni i zabawę na naprawdę wiele sposobów. Domek może służyć nie tylko do zabawy w dom – może być bazą, stacją kosmiczną, sklepem – wszystko zależy od fantazji dzieci. Także różnego rodzaju huśtawki dadzą dzieciom dużo radości i zachęcą je do spędzania czasu na zewnątrz, a to jedna z najzdrowszych form zabawy i rekreacji i warto wpoić ten nawyk swoim dzieciom.