Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Nowoczesne zabawki

Zabawki od zawsze towarzyszyły ludziom, choć zmieniała się ich forma czy możliwości. Pierwsze zabawki w nieucywilizowanych jeszcze czasach były prawdopodobnie wykonane z kamieni czy drewna i naprawdę miały proste funkcje, oparte bardziej na wyobraźni użytkowników. W średniowieczu przykładowo strugane miecze, łuk, szmaciane lalki czy piłka pełniły funkcję zabawek. Często zabawki miały wtedy funkcję praktyczną i edukacyjną - uczyły posługiwania się bronią, rozwijały funkcje motoryczne i koordynacje młodych osób. Warto pamiętać, że był to czas, gdy trzeba było szybko dorastać, gdyż średnia życia była niska, więc nacisk kładziono na raczej praktyczne umiejętności. Z czasem zabawki dla dzieci zyskiwały inne funkcje, które często opierały się na funkcji rozwojowej, ale także miały sprawiać przyjemność. Popularne w średniowieczu gra w kulki czy szachy odchodziły powoli na bok na rzeczy takich zabawek, jak pluszowe misie, pierwsze gry planszowe czy puzzle. Szybko na popularności zyskały domy dla lalek jako zabawki dla dziewczynek.

Jednak prawdziwy przełom rozpoczął się dopiero pod koniec wieku XIX i z początkiem XX, gdy świat przechodził głębokie zmiany klasowe. Zabawki stawały się tańsze, dzięki nowym możliwościom technologicznym i wzrastającym pensjom, także wśród klasy pracującej. Ludzie mogli pozwolić sobie na kupowanie zabawek różnego rodzaju, jak na przykład popularnych w tamtym okresie puzzli (wypuszczanych chętnie w celu uczenia dzieci geografii). Wiek XX to wyjątkowy przełom w rozwoju zabawek i rozrywki, gdyż powstawały wtedy pierwsze gry komputerowe (gry, które dzisiaj określamy mianem automatów).

Dopiero druga połowa XX wieku i XXI wiek spowodowały wielkie „boom” w branży zabawkarskiej, wprowadzając na rynek zabawki dla dzieci, które zapisały się na kartach historii jako kluczowe w tym temacie. To okres, gdy powstają klocki Lego czy lalki Barbie, a także rozwijają się auta dla dzieci. Początkowo auta elektryczne kojarzyły się jedynie z małymi samochodzikami na baterię lub o małej mocy akumulator. Takim autkiem można było kierować zdalnie za pomocą pilota i urządzać sobie wyścigi po domu czy placu zabaw. Jednak z czasem auta jako forma zabawki, szczególnie dla chłopców, stała się na tyle popularna, że zaczęto zwiększać możliwości aut. Finalnym produktem były auta elektryczne, zasilane akumulatorem, które stanowiły zminiaturyzowane realne auta. Takie autka na akumulator wyposażone są w eleganckie wnętrze z kierownicą i pedałami, a czasem nawet skrzynią biegów - wszystko zależy od modelu samochodu i jego wykonania. Im droższe autko, tym bardziej dopracowane pod względem szczegółowości oddania. Na chwilę obecną takie miniaturki autek dla dzieci można zakupić nie tylko w wersji „no name”, ale także z logiem znanych marek, jak BMW, Audi, Ford czy Mercedes. To małe cacuszka, w których dzieci będą mogli poczuć się, jak prawdziwi kierowcy. Autka skonstruowane są tak, by zapewniać możliwości swobodnego kierowania, hamowania i przyspieszania. Jednak zabawa jest bezpieczna, gdyż auta nie rozwijają dużych prędkości, a najczęściej dodatkowym zabezpieczeniem jest pilot kontroli dla rodziców.