Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...
Czytaj WięcejZalety mat edukacyjnych
Mata edukacyjna jest świetnym rozwiązaniem dla świeżo upieczonych rodziców. Zabawka ta pozwoli im na chwilę odpoczynku, a dziecku na dalszy rozwój. Pamiętajmy, że maty edukacyjne to nie tylko zabezpieczenie przed zimną i twardą podłogą, ale przede wszystkim pomysłowe pobudzanie aktywności dziecka poprzez wiele interaktywnych elementów. To, na jaką matę się zdecydujemy, będzie miało istotny wpływ na naszego malucha. Warto zatem poświęcić chwilę na ten temat.
Mata edukacyjna to zabawka, która jest bardzo lubiana przez dzieci. Teoretycznie mata edukacyjna może służyć już dzieciom od pierwszych dni życia, to jednak maluchy zaczynają się nią interesować na różnych etapach rozwoju. Obecnie znajdziemy matę edukacyjną praktycznie w każdym domu, zamieszkiwanym przez młodych rodziców. Na rynku wybór mat edukacyjnych jest ogromny, na co więc warto zwrócić uwagę w czasie wyboru tej zabawki?
Czym jest mata edukacyjna?
Mata edukacyjna to najczęściej kwadratowy, prostokątny lub okrągły dywanik, wykonany z materiału, odpowiednio zaizolowany od spodu, wypełniony włókniną, miękki, z poduszeczkami na krawędziach, do którego najczęściej przymocowane są pałąki lub łuki z różnymi zabawkami. Wszystkie maty zawierają elementy, których głównym zadaniem jest oddziaływać na różne zmysły niemowlęcia, jak wzrok, słuch i dotyk. Pamiętajmy, że mata edukacyjna powinna być na tyle duża, aby dziecko mogło się na niej swobodnie poruszać, obracać oraz przekręcać. Bardzo ważne jest, aby zabawka była z naturalnego materiału, z elementami wykonanymi z tkanin o różnej fakturze i aby można było w łatwy sposób ją rozłożyć w pokoju. Zaletą jest to, że zabawki tej można używać już niemalże od narodzin dziecka i sprawdza się praktycznie przez cały pierwszy rok życia, a często nawet i dłużej. Już dwumiesięczne niemowlę będzie z zainteresowaniem patrzyło na elementy maty. Z biegiem czasu maluch nauczy się ich dotykać i wprawiać w ruch. Po pół roku będzie się na macie przekręcać i raczkować, z coraz większą precyzją dotykać przedmiotów i jeszcze uważniej się im przyglądać, badać ich faktury oraz sprawdzać, jakie dźwięki wydaje.
Zalety mat edukacyjnych
Zacznijmy od tego, że maty edukacyjne oferują dziecku możliwość zabawy, zanim jeszcze będzie ono w stanie usiąść lub chodzić. Zabawki te zachęcają niemowlaki do sięgania po przedmioty, podnoszenia głowy, a w końcu do siadania. Starsze dzieci nauczą się dzięki niej myślenia przyczynowo–skutkowego, a może nawet piosenek lub słów. Można wyodrębnić 4 główne zalety mat edukacyjnych. Pierwsza to przede wszystkim bezpieczeństwo. Otóż większość mat jest przetestowana pod tym względem i są wykonane tak, aby jak najmłodsze dziecko mogło z nich korzystać. Co więcej, ich elementy są na tyle duże, że dziecko nie może ich połknąć i się zadławić. Kolejną zaletą jest to, że maty te są przenośne, a przy tym lekkie. Można je więc złożyć, spakować i zabrać ze sobą, nawet w daleką podróż. Zabawki te są również odpowiednie dla starszych dzieci. Pomimo że zaprojektowano je głównie dla noworodków, to nadają się również dla rocznych dzieci. Pamiętajmy, że maluch, rosnąc z zabawką, dostrzega kolejne elementy i może bawić się nimi na różne sposoby. Najważniejszą zaletą mat edukacyjnych jest jednak ich wpływ na rozwój dziecka.
Rozwój dziecka
Niektórym rodzicom mata może wydawać się zbyt kolorowa i przeładowana zabawkami, jednak dla malucha niesie ze sobą wiele korzyści. W końcu niemowlę potrzebuje innych bodźców i stymulantów niż my. Maty wpływają więc pozytywnie na rozwój dziecka, a przede wszystkim na rozwój poznawczy. Otóż mata pozwala maluchowi na odkrycie podstaw zależności przyczynowo – skutkowych. Jak wskazuje teoria Piageta, w okresie od końca pierwszego do czwartego miesiąca dziecko angażuje się w tzw. Reakcje Kołowe Pierwotne. Pojawia się akomodacja podstawowych schematów, jak ssanie, chwytanie i patrzenie oraz początek koordynowania schematów z różnych zmysłów. Oznacza to więc, że dziecko uczy się powtarzania pewnych akcji oraz ruchów, które wcześniej wykonywało przypadkowo. Intencjonalna aktywność pojawia się pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem, kiedy to maluch inicjuje pewne działania, ponieważ sprawiają mu radość. Są to tzw. Reakcje Kołowe Wtórne. Pociecha ma już większą świadomość zdarzeń, może rozpocząć nauczanie metodą prób i błędów oraz zaczyna rozumieć sami pojęcie przedmiotu. Dziecko wie, że może nacisnąć zabawkę, a ona wtedy wyda dźwięk.