Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Popularne zabawki dla dzieci

Zabawki dzielą się z błahego powodu, dyktowanego utrwalonymi wzorcami ról społecznych narzuconymi przez historię i ogół społeczeństwa (często wychowanego w duchu konserwatywnym mniej lub bardziej) na dwie główne kategorie - zabawki dla dziewczynek i dla chłopców. Zasada jest, zatem prosta - zabawki, które kojarzą się z kobiecością, typowymi zadaniami i upodobaniami pań są dla dziewczynek, zaś te związane z typowo męskimi zainteresowaniami, dla chłopców. Co jednak, gdy odrzucimy ten prostolinijny podział i zabawki dla dzieci przedstawimy w świetle unisex?

Auta, gokarty, modele

Zabawki, mające jakikolwiek związek z motoryzacją od razu kojarzone są jako te przeznaczone dla chłopców. Nic bardziej mylnego, ponieważ wiele dziewczynek także lubi auta. Zabawa modelami to świetna rozrywka, niezależnie od płci. Osobiście znam dziewczynę, która kolekcjonuje już jako oczywiście dorosła osoba modele autek. Czasy, kiedy auta były domeną mężczyzn, minęły. W końcu kobiety mogą prowadzić auto, często nawet lepiej od panów, więc dziewczynki mogą bawić się samochodzikami w równym stopniu. I nie tylko chodzi o modele, ale także pojazdy akumulatorowe - takie małe autka dla dzieci, zasilane akumulatorem o małej mocy. Pojazdy elektryczne w formie jeździków dla dziecka to super sprawa zarówno dla dziewczynki i chłopca. Takie miniaturowe autka pomagają dzieciom ćwiczyć koordynację ruchową, skupienie i przede wszystkim dostarczają masy frajdy, gdy siada się za kierownicą własnej, błyszczącej fury spod znaku BMW czy Audi. Tak, autka dla dzieci także można zakupić na licencji światowych marek, jak właśnie między innymi BMW, Mercedes czy Ford.

Klocki i klocuszki

Kolejną zabawką unisex są klocki. Tutaj liczy się kreatywność dziecka, a nie jego płeć, dlatego klocki są idealną zabawką dla chłopców i dziewczynek. Dzieci je kochają i mogą spędzać godziny na układaniu zmyślnych konstrukcji. Idąc za tokiem myślenia firmy Lego, której nazwa pochodzi od duńskiego zwrotu „leg godt” = „baw się dobrze”, liczy się przede wszystkim dobra zabawa. Klocki to cała masa możliwości, bo dziewczynki mogą zbudować z nich dom dla lalek czy ludzików Lego, jeśli tylko chcą. Chłopcy mogą skonstruować samolot czy auto wyścigowe. Wspólnie mogą zbudować całe miasto z klocków lub kosmicznego robota. Najważniejsze, by dobrze się przy tym bawiły, a nie wpisywały w ustalony w dziwny sposób kanon zabawy, odpowiadający konkretnej płci.

Gry

Gry karciane czy planszowe, a w gruncie rzeczy gry wszelkiego typu - zespołowe, konsolowe, komputerowe, uliczne, mobilne - są idealnym przykładem gier unisex. Mogą w nie grać zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Jasne, mogą pojawić się pewne preferencje w kwestii gatunku gier, ale to bardziej kwestia gustu, niż płci. Dziewczynki w różnym stopniu mogą uwielbiać gry typu symulator randek i przebieranek oraz gry przygodowe. Chłopcy będą czuli się świetnie, wcielając się w postać dzielnego pilota myśliwca, jak również w uzdolnionego fryzjera. Dzieci grając razem w gry, będą bawiły się świetnie, nawiązując przyjaźnie i otwierając się na świat oraz mnogość możliwości, jakie oferuje.