Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Dlaczego każda dziewczynka powinna mieć lalkę?

Wśród zabawek ponadczasowych i absolutnie obowiązkowych lalki zajmują zaszczytne pierwsze miejsce. Zastanówmy się przez chwilę, co sprawia, że dziewczynki od wieków bawiły się lalkami i będą się nimi bawić nadal, nawet w dobie najbardziej nowoczesnych gadżetów elektronicznych i zabawek ery cyfrowej? Lalki mają szereg zalet, które czynią z nich zabawkę idealną. Oto niektóre z nich:

Przygotowują do różnych ról społecznych

Naśladowanie dorosłych to jedna z ulubionych zabaw dzieci, a jednocześnie ogromna lekcja życia. Swoje pierwsze wzorce zachowań dziecko wynosi z domu rodzinnego. Patrzy na to, jak zachowują się jego rodzice, czym się zajmują i samo dąży do takich zachowań. Posiadanie lalki jest pierwszym krokiem w przygotowaniach do roli rodzica. Już na wczesnym etapie rozwoju dzieci, nie tylko dziewczynki, podejmują się opieki nad swoimi zabawkami. Miś to, co innego. On jest przedstawicielem bajkowego, nierealnego świata. Lalka ma cechy ludzkie. Znacznie łatwiej wyobrazić ją sobie, jako małą córeczkę lub siostrzyczkę.

Jednak to nie wszystko. Z upływem czasu dziecko wchodzi razem ze swoją lalką w zupełnie nowe relacje. Lalka zamienia się w przyjaciółkę, którą trzeba pocieszyć, w klientkę sklepu, której należy doradzić, w królową na balu, która powinna poczuć się wyjątkowo. I tak codzienne sytuacje zostają przeniesione do świata zabawy, a dziecko uczy się nowych zachowań.

Ułatwiają zabawę terapeutyczną

Rodzice powinni docenić lalki, jako idealną pomoc w zabawie terapeutycznej. Choć sama nazwa brzmi nieco tajemniczo, jednak idea jest prosta. Nie wszystkie dzieci chcą lub potrafią wyrażać wprost swoje emocje. Czasami blokuje je strach czy wstyd. Lalka pomaga wówczas odegrać pewne scenki, w trakcie, których dziecko jest bardziej skłonne przekazać dorosłemu swoje myśli. Traktuje wszystko jak dobrą zabawę, element świata fantazji. Rodzic może odpowiedzieć na wątpliwości i emocje dziecka dokładnie w ten sam sposób, przekazując z pomocą lalki swego rodzaju zaszyfrowaną treść. Takie zabawy bywają niesłychanie pomoce.

Uczą zabawy w grupie

Dziewczynki samotnie bawiące się lalkami to dosyć częsty obrazek, ale wcale nie musi tak być. Lalkami można doskonale bawić się w większej grupie. Z reguły następuje to dopiero na pewnym etapie rozwoju, gdy dziecko wręcz domaga się kontaktu z rówieśnikami. Lalki mogą pomóc w przełamaniu pierwszych lodów oraz bariery nieśmiałości. Takie wspólne zabawy lalkami uczą pewnych zachowań w grupie rówieśniczej. Dziecko zdobywa w ten sposób umiejętności społeczne. Łatwiej przychodzi mu wychodzenie z inicjatywą, podsuwanie własnych pomysłów, dyskusja.

Pozwalają przenieść się do świata fantazji

Lalki to zabawki z pogranicza realnego świata i świata fantazji. Być może, dlatego zdobyły tak wielką miłość dzieci. Wspomnieliśmy o zabawach w naśladowanie, odwzorowywaniu rzeczywistego świata i uczeniu się w ten sposób. Jednak dziecko potrzebuje czasami pójść w drugą stronę. Świat fantazji wydaje się tak kuszący. Nie ma tu żadnych reguł ustalonych przez dorosłych, wszystko może odbywać się według scenariuszy wymyślonych przez dzieci. Szczególnie starsze dzieci lubią korzystać w zabawie ze swojej wyobraźni. W takich zabawach lalka może przyjąć każdą rolę i wcale nie musi zachowywać się tak, jakby od niej wymagali dorośli. Lalki to fantastyczni aktorzy. Po pierwsze dobrze czują się na wyimaginowanej scenie, a poza tym nigdy nie zapominają tekstu.