Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Najlepsze zabawki edukacyjne

Dni, kiedy rodzice kupowali swoim pociechom najbardziej kolorowe i głośne zabawki bezpowrotnie minęły. Całe szczęście, ponieważ nie o feerię barw i dźwięków chodzi w rozwoju malucha. Musimy pamiętać, że to właśnie we wczesnym dzieciństwie mamy największą szansę na kształtowanie osobowości i rozwijanie umiejętności malucha, które w przyszłości z pewnością się jemu przydadzą, dlatego warto wybierać mądrze zabawki. Producenci szybko odpowiedzieli na rosnącą świadomość w tej kwestii i coraz częściej wypuszczają na rynek tzw. „zabawki edukacyjne”. Wielu z nas spotkało się z tym określeniem, ale wciąż nie wie, co właściwie ono oznacza. W naszym artykule wyjaśniamy, czym dokładnie są zabawki edukacyjne i jakie będą najlepsze dla twojego malucha.

Jeszcze niedawno panowało ogólne przekonanie, że im więcej zabawek znajduje się w dziecięcym pokoju, tym lepiej. Niestety, taka zbieranina często przynosiła odwrotny skutek – dziecko nie mogło skupić uwagi na jednym przedmiocie oraz ciężko mu było dokonać wyboru. Dzisiaj na szczęście do głosu doszedł rozsądek i minimalizm. Oznacza to, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup jednej, ale za to dającej wiele możliwości rozwojowych zabawki. Tego rodzaju rzecz powinna nie tylko zapewniać maluchowi rozrywkę, ale też pozwalać na odkrywanie i zrozumienie świata. W tej formie wiedza jest zdecydowanie lepiej przyswajalna, a maluszek z przyjemnością ją utrwala.

Zabawka edukacyjna – co to jest?

Wciąż jeszcze wielu rodziców postrzega zabawki po prostu jako coś, co ma służyć zabawie, nie przywiązując wagi do dodatkowych aspektów, jakie może nieść ze sobą zabawa. Dopiero w ostatnich latach zauważono, że w tego rodzaju przedmiotach tkwi potencjał i nie muszą sprzyjać wyłącznie rozrywce. Rodzice coraz chętniej inwestują w tzw. zabawki edukacyjne – nazywane też kreatywnymi – czyli takie, które rozwijają logiczne myślenie, wpływają na rozumowanie przyczynowo-skutkowe, wyobraźnię i twórczość, ale przede wszystkim uczą przedsiębiorczości, odpowiedzialności oraz zaradności. Wyjątkowo cenne stały się zabawki, które pobudzają ciekawość dziecka, motywują je do działania i wpływają na jego postawę wobec rodziców i otoczenia. Na rynku znajdziemy wiele zabawek edukacyjnych dla dzieci w każdym wieku – od mat edukacyjnych dla kilkumiesięcznych szkrabów, po zestawy zabaw tematycznych dla uczniów szkoły podstawowej.

Najpopularniejsze zabawki edukacyjne

W sklepach znajdziemy wiele zabawek, które w swojej nazwie zawierają przymiotnik „edukacyjne”, ale lepiej uważajmy! Często nazwa dodana jest czysto marketingowo a sama zabawka niespecjalnie różni się od tego, czym sami bawiliśmy się w dzieciństwie. Poświęćmy więc chwilę i przeczytajmy, co według producenta zabawka zapewnia maluchowi. Wiele ciekawych zestawów znajdziemy na stronie https://zabawki-gry.pl. Bardzo popularne są różnego rodzaju zestawy quizowe oraz karty. Starsze dzieci szczególnie uwielbiają gry planszowe i puzzle, przy których niedzielne popołudnia spędzały kiedyś całe rodziny. Otóż w trakcie układania puzzli czy grania w warcaby, nasze dzieci ćwiczą nie tylko umiejętność koncentracji, dostrzegania różnic i podobieństw, ale zdobywają również podstawowe informacje z zakresu geografii czy historii, dzięki np. licznym „planszówkom”, których akacja osadzona jest np. w średniowieczu czy w innym państwie. Gry typu memory poprawiają pamięć, a specjalnie opracowane zabawki dla najmłodszych dzieci pozwalają im szybciej zrozumieć świat.

Czy warto kupować zabawki edukacyjne?

Nie będziemy zwlekać z odpowiedzią, ponieważ jest ona oczywista – tak! Pamiętajmy jednak o ty, aby nie dać nabić się w butelkę. Wielu producentów szybko zdało sobie sprawę z niesłabnącej od kilku lat popularności zabawek edukacyjnych i nazywa tak większość wypuszczanych przez siebie produktów. Najlepiej unikać tych „głośnych”, czyli wyjątkowo piszczących i skrzypiących rzeczy – uwierzcie nam, każdy na tym skorzysta. Po pierwsze nie będą denerwowały rodziców, po drugie najprawdopodobniej szybko znudziłyby się twojemu dziecku. Podchodź zatem do zakupu zabawek edukacyjnych rozsądnie. Dokładnie czytaj zastosowanie gadżetu, stawiaj na zabawki proste i cieszące się niesłabnącą popularnością od dekad, jak np. puzzle, klocki, kolorowanki czy gry zręcznościowe. Na koniec podkreślmy jeszcze raz, że to nie kolor i głośność wpływają na wasze dziecko, ale cel zabawy.