Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Czym kierować się przy wyborze zabawek dla dzieci?

Każde dziecko lubi się bawić. To naturalny i jak najbardziej pożądany element w jego rozwoju. Dzięki zabawie dziecko może poznawać otaczający je świat i spędzać miło czas. Bawiąc się, maluch ma okazję ćwiczyć także umiejętności manualne, zręczność oraz pamięć. To właśnie dzięki zabawie mały człowiek ma okazję wyrażać swoje uczucia i emocje. Psychologowie są zgodni, że zabawa jest tak samo ważna w życiu dziecka jak jedzenie czy sen. Zabawa pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju intelektualnym malucha, ponieważ w czasie zabawy dziecko uczy się rozpoznawania procesów przyczynowo-skutkowych. Zabawa stymuluje także rozwój fizyczny, i to już od najmłodszych tygodni życia. To właśnie dziecięca ciekawość każe maluszkowi sięgać rączką w stronę różnych przedmiotów czy nieco później próbować swoich pierwszych akrobacji. Wybierając zabawkę dla dziecka, powinniśmy mieć na uwadze kilka czynników. To właśnie od tego, jakimi zabawkami będzie bawiło się nasze dziecko, zależy wiele kwestii związanych z jego rozwojem. O czym należy pamiętać przy kupowaniu zabawek? O tym w dzisiejszym poradniku.

Nauka poprzez zabawę

Najlepsze zabawki to takie, które mobilizują dziecko do działania. Nie warto kupować zabawek dających maluchowi gotowe rozwiązania – najlepiej, by dziecko musiało się trochę pogłowić, jak należy do nich dojść. Nie chodzi tu o to, by dawać dziecku wyłącznie tzw. zabawki edukacyjne. Ważne jest natomiast, by dziecko mogło poprzez zabawę stale rozwijać jakieś umiejętności: czy to społeczne, czy to emocjonalne, czy to fizyczne, czy to intelektualne. Pamiętajmy przy tym o jednej naczelnej zasadzie: dobra zabawka to prosta zabawka. Zabawki generujące dużą ilość bodźców naraz (na przykład dźwiękowych czy świetlnych) nie mobilizują dziecka do myślenia, lecz podają mu wszystko na tacy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że maluch bardzo szybko się taką zabawką po prostu znudzi. Fantastyczną zabawką pozwalającą rozwijać dziecięcą kreatywność są na przykład proste, drewniane klocki. Na klockach mogą znajdować się cyfry lub litery, dzięki czemu nieco starsze maluchy będą mogły uczyć się czytania.

Wiek dziecka

Zabawka obowiązkowo musi być dostosowana do wieku naszego malucha. Inne potrzeby ma przecież niemowlę, inne dziecko w wieku przedszkolnym, a jeszcze inne nastolatek. Zabawki powinny być także dostosowane do dziecięcych zainteresowań – to ważne zwłaszcza u starszych dzieci.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Wybierając zabawkę, zwróćmy też uwagę na to, w jaki sposób została wykonana. Elementy zabawki w żadnym wypadku nie powinny być z tworzyw mogących szkodzić zdrowiu, nie mogą być też pomalowane toksycznymi barwnikami. Zabawka dla dziecka nie może mieć uszkodzeń, pęknięć ani żadnych ostrych elementów. Dobrą praktyką jest kupowanie zabawek posiadających odpowiednie certyfikaty. Takie oznaczenia można znaleźć bezpośrednio na opakowaniu oraz w informacjach na stronie sklepu internetowego.