Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Najlepsze zabawki dla dzieci w każdym wieku

Zabawki są ważnym elementem rozwoju dziecka. To dzięki zabawie maluch poznaje otaczający go świat i uczy się nowych umiejętności. Kupując zabawki dla dziecka, musimy pamiętać by były odpowiednie dla jego wieku, ponieważ możliwości i zainteresowania dziecka są różne na każdym etapie jego rozwoju. Ilość produkowanych obecnie zabawek jest ogromna, dlatego wybranie tych najlepszych wcale nie jest łatwe. Dlatego postanowiliśmy nieco pomóc zabieganym rodzicom i podpowiedzieć, jakie zabawki warto wybrać dla dziecka w danym wieku. Zapraszamy do lektury.

Po co dziecku zabawki?

Zabawki pełnią bardzo ważną rolę w życiu dziecka. Jak podkreślają psycholodzy, dzieciństwo jest zdecydowanie najbardziej twórczym okresem w życiu człowieka. Wówczas to zdobywamy największą ilość najróżniejszych umiejętności, wtedy też nasza kreatywność jest najbardziej wyrazista. W najmłodszych latach życia dziecko większość czasu spędza właśnie na zabawie, w trakcie której poznaje świat i odkrywa rządzące nim reguły. Umożliwiają mu to właśnie zabawki, których rola w rozwoju młodego człowieka jest niezwykle istotna.

Zabawki dla niemowląt

Dla niemowląt nowe jest właściwie wszystko. Maluszki po raz pierwszy mają okazję samodzielnie poznawać otoczenie za pomocą własnych zmysłów. Rola zmysłów jest w tym okresie szalenie istotna – dziecko uczy się rozpoznawania kolorów, dźwięków, zapachów, smaków. Jest czułe i wrażliwe na dotyk rodziców, lubi z zaciekawieniem przyglądać się ich twarzom i słuchać dźwięku ich mowy. Dla noworodków najlepsze będą zabawki pomagające rozwijać im postrzeganie zmysłowe. Pobudzanie poszczególnych zmysłów korzystnie wpływa na rozwój różnych partii mózgu. Dzięki zabawkom dziecko uczy się reguł przyczynowo-skutkowych – dowiaduje się na przykład, że jeżeli wypuści coś z rączki, to przedmiot upadnie na ziemię. W rozwoju malca bardzo ważne jest także zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa, dlatego w tym wieku sprawdzą się wszelkiego rodzaju przytulanki i miękkie maskotki. Ciekawym pomysłem jest również zakup interaktywnej maty edukacyjnej, na której dziecko może ćwiczyć raczkowanie czy siedzenie, a jednocześnie poznawać kolory i dźwięki otaczającego je świata.

Zabawki dla dzieci w wieku przedszkolnym

U dzieci w wieku przedszkolnym bardzo istotny jest intensywny rozwój wyobraźni. Dzieci w tym wieku uwielbiają odgrywać różne role i wcielać się w wymyślone przez siebie postacie. Przedszkolaki uczą się także nowych umiejętności przez naśladowanie, dlatego warto spędzać z nimi jak najwięcej czasu. Kilkuletnie dzieci są bardzo kreatywne, dlatego w ich przypadku świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju zabawki pobudzające wyobraźnię i zabawki edukacyjne. Przedszkolaki są niezwykle ciekawe świata – zadają mnóstwo pytań, są bardzo ciekawskie i wszędzie ich pełno. W tym wieku ważny jest także rozwój ruchowy, dlatego warto sprawić dzieciom zabawki umożliwiające im aktywność fizyczną.

Zabawki dla dzieci w wieku szkolnym

Wybór zabawek dla starszych dzieci jest nieco bardziej wymagający. W wieku szkolnym dzieci przejawiają już duży indywidualizm, mają swoje pasje i zainteresowania. Świetnym pomysłem na zabawę mogą być dla nich gry planszowe. Gry uczą strategicznego myślenia, pomagają ćwiczyć dzieciom funkcjonowanie w grupie i pozwalają na rozwój umiejętności społecznych i socjalizacyjnych.