Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Jakie korzyści niosą auta zdalnie sterowane?

Podobnie jak większość zabawek, samochody zdalnie sterowane mogą zapewnić dzieciom wiele korzyści. Od poprawy umiejętności motorycznych i zdolności poznawczych, po rozwój emocjonalny i społeczny. Oto 5 dużych korzyści samochodów zdalnie sterowanych:

1. Zwiększają opanowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej

Prowadzenie miniaturowego pojazdu na odległość, za pomocą pilota zdalnego sterowania, wymaga doskonałej koordynacji między tym, co widzą oczy, a tym, jak reagują mięśnie dłoni, naciskając lub przełączając odpowiednie guziki, aby wykonać właściwy manewr. Wszystko to jest ściśle powiązane z funkcją mózgu. Mózg otrzymuje impuls za pośrednictwem naszych oczu i przetwarza te informacje, przekształcając je w impulsy nerwu ruchowego. W ten sposób ręka wie, która grupa mięśni musi się skurczyć, aby pojazd jechał szybciej, hamował, a nawet wykonywał skomplikowane manewry. Wszystko to dzieje się dosłownie w ułamku sekundy. Im więcej dzieci bawią się takimi zabawkami, tym skuteczniejsze jest połączenie między oczami, mózgiem i mięśniami, co zapewnia optymalną, płynną koordynację ręka-oko.

2. Zwiększają świadomość przestrzenną i inteligencję przestrzenną

Zabawki zdalnie sterowane doskonale wpływają na percepcję przestrzenną. Kiedy dzieci próbują manewrować samochodem z daleka, ich oczy wysyłają sygnały do mózgu, co z kolei pozwala z grubsza oszacować względną pozycję pojazdu w stosunku do jego otoczenia. Mózg bardzo ostrożnie ocenia odległość pojazdu od najbliższej przeszkody lub jakiegokolwiek innego obiektu w bezpośredniej przestrzeni samochodu. Sygnały te są następnie przetwarzane przez mózg, a niezbędne impulsy ruchowe są wysyłane do mięśni dłoni. Nazywa się to przestrzenną świadomością i inteligencją.

3. Promują kreatywność i wyobraźnię

Część zdalnie sterowanych zabawek to zestawy, które dzieci mogą swobodnie montować. Istnieją również zabawki składające się z rozmaitych części i akcesoriów, które można dokupować oddzielnie i w ten sposób wymyślać swój własny, niepowtarzalny design i styl pojazdu zdalnie sterowanego. Tego typu zabawki są najlepsze dla starszych dzieci, ponieważ mają one już więcej, niż podstawową wiedzę na temat działania takich zabawek. Wspomniane już zestawy dają dzieciom możliwość budowania własnych speedsterów, roadsterów i pojazdów terenowych, po prostu zachęcają do wykorzystywania w pełni swojej wyobraźni i kreatywności. Pomysłowe i kreatywne myślenie jest podstawą do rozwijania myślenia logicznego i umiejętności rozwiązywania problemów naukowych.

4. Wzmacniają więzi rodzinne

Nie ma znaczenia, gdzie dzieci bawią się swoimi zdalnie sterowanymi samochodami Chodzi o to, że najlepiej bawić się nimi z rodziną, ponieważ małe dzieci cieszą się, pokazując nowo odkryte umiejętności prowadzenia samochodu, podczas gdy starsze dzieci będą dumne ze swoich konstrukcji. Taka wspólna zabawa może znacznie poprawić i wzmocnić więzi rodzinne. To z kolei może mieć znaczący wpływ na zdrowie emocjonalne dziecka, jednocześnie ułatwiając rozwój jego umiejętności w zakresie relacji społecznych. Jeśli dzieci czują, że członkowie rodziny doceniają ich osiągnięcia, są po prostu szczęśliwsze.

5. Wprowadzają pojęcie odpowiedzialności

Samochody zdalnie sterowane nie są tanie, szczególnie te, które trzeba montować od zera. Na początku dzieci muszą więc nauczyć się bycia odpowiedzialnym za zabawki, utrzymując je w nienaruszonym stanie, smarując narzędzia, usuwając brud i kurz oraz czyszcząc różne części. Uczą się dbania o zabawki. Jako ich właściciele są przecież za nie odpowiedzialni.