Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Zabawki edukacyjne - które z nich warto kupić?

Jednymi z najpopularniejszych zabawek dla dzieci są współcześnie zabawki edukacyjne. Większość młodych rodziców decyduje się podarować swojemu maluchowi chociaż jedną taką zabawkę. Oferta sklepowa jest pod tym względem naprawdę imponująca. Wybór jest tak duży, że czasami można się w tym wszystkim pogubić. Dlatego postanowiliśmy przygotować zestawienie zabawek edukacyjnych, które naszym zdaniem najlepiej się sprawdzają. Chciałbyś kupić zabawkę edukacyjną, lecz nie wiesz, na które warto zwrócić uwagę? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Rola zabawek edukacyjnych

Zabawki edukacyjne pełnią bardzo ważną rolę w życiu malucha. Ich zasadniczą funkcją jest stymulowanie rozwoju dziecka. Zabawki edukacyjne prawidłowo oddziałują na rozwój wszystkich zmysłów, pełniąc nieocenioną rolę w poznawaniu świata przez małego odkrywcę. Takie zabawki rozwijają dziecięcą ciekawość, zachęcają je do większej aktywności ruchowej oraz pomagają zrozumieć związki przyczynowo-skutkowe i zależności pomiędzy różnymi rzeczami. Takie zabawki stanowią dla malucha niezwykle ciekawą zagadkę, którą dziecko stara się rozwikłać. Taka zabawa jest dla dzieci bardzo wciągająca, dlatego rodzice mogą wreszcie liczyć na chwilę oddechu.

Maty edukacyjne

Pierwszym typem zabawek, o których chcielibyśmy wspomnieć, są maty edukacyjne. To specjalne maty, na których dziecko może bawić się i stopniowo poznawać otaczający je świat. Maty edukacyjne mogą być stosowane już od najwcześniejszych tygodni życia, stanowiąc bezpieczne miejsce do leżenia i pierwszych samodzielnych ruchów. Maty wspomagają przy tym dziecięcą koordynację wzrokowo-słuchową, wpływając też na rozwój pozostałych zmysłów. Maty są bardzo lekkie i łatwe do przewożenia, dzięki czemu możemy zabierać je na wycieczki czy na urlop.

Klocki i układanki

Jednymi z najlepszych zabawek wspomagających rozwój dziecięcej kreatywności są klocki i układanki. Oczywiście nie każde dziecko może się nimi bawić – ze względu na ryzyko połknięcia małych elementów takie zabawki są przeznaczone raczej dla starszych dzieci. Maluchy wprost uwielbiają budować i samodzielnie tworzyć różnego typu konstrukcje, dlatego z pewnością będą zachwycone mogąc bawić się klockami. Natomiast młodszym dzieciom można sprezentować układanki z trochę większych elementów. Mogą to być na przykład zabawki, w których dziecko musi dopasować dany element do otworu w odpowiednim kolorze czy kształcie.

Zabawki muzyczne

Kolejnym rodzajem zabawek, które uważamy za bardzo przydatne w rozwoju dzieci, są wszelkiego typu zabawki muzyczne. Chodzi tutaj zarówno o pozytywki czy zabawki wydające dźwięk po naciśnięciu określonego elementu, lecz także zabawkowe instrumenty. Większość dzieci już od samego początku wykazuje duże zainteresowanie dźwiękami. Dlatego warto od najwcześniejszych miesięcy pozwalać dziecku na kontakt z muzyką. Dobrze sprawdzają się też zabawki wyposażone w funkcję nagrywania i odtwarzania dźwięków.