Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Kultowe zabawki

Zabawki mają za sobą naprawdę długą historię od pierwszych prototypów do nowoczesnych wersji, które znamy dzisiaj lub jeszcze są w stanie nas zaskoczyć w swoich testowych wersjach. Oczywiście, na przestrzeni wieków nie zmieniała się jedynie forma i wykonanie zabawek dla dzieci, ale także przekształcaniu ulegały funkcje zabawek - zarówno te społeczne, jak i podstawowe. W historii zabawek jest kilka prawdziwych perełek, które już na zawsze wpisały się w branżę zabawkarską.

Laleczka

Nie można zaprzeczyć, że światowym fenomenem, który już na zawsze zapisał się na kartach historii zabawek dla dzieci, jest słynna lalka Barbie. Obecnie popularna laleczka świętowałaby już swoje 56 urodziny, a wciąż nie wypada przez to z obiegu. Lalki Barbie były alternatywą dla popularnych zabawek interaktywnych (choć jedyną funkcją na początku najczęściej był płacz) niemowląt oraz bobasów, które podbiły w latach 50. XX wieku rynek amerykański. Za matkę Barbie uznaje się Ruth Handler, będącą współzałożycielką firmy Mattel, ponieważ ta odnalazła inspirację do stworzenia lalki w trakcie podróży z rodziną po Europie. Handler w trakcie pobytu w Niemczech wraz z córką zetknęły się tam z serią komiksów, których główną postacią była Lilli - piękna i bardzo kobieca dama, korzystająca dla własnych celów z naturalnych wdzięków. Komiksy miały charakter satyryczny, ale ich popularność doprowadziła do produkcji lalki, odwzorowującej tytułową bohaterkę komików autorstwa Reinharda Beuthiena. Handler po powrocie do Ameryki wraz ze swoją firmą wykupiła prawa do lalki Lilli i stworzyła własną wersję - Barbie. Nazwa lalki pochodziła od zdrobnienia imienia córki głównej pomysłodawczyni. Lalka była wyidealizowaną wersją kobiety o wymiarach 84-46-80 cm i wzroście 175 cm, w dodatku niezwykle długich i szczupłych nogach. W rzeczywistości lalka, będąc prawdziwą kobietą o takich wymiarach, nie mogłaby poprawnie funkcjonować ze względu na zachwiane proporcje masy ciała i niemożność utrzymania własne ciężaru. Jednak lalka Barbie stała się na długo obsesją dla wielu, wpisując się w historię jako kultowa zabawka dla dziewczynek aż po dzisiaj.

Sportowe autko

Kolejną kultową zabawką, którą pokochały dzieci na całym świecie, stało się auto elektryczne. Początkowo były to autka na baterie, którymi można było kierować zdalnie za pomocą pilota. Niegdyś każdy marzył o takim aucie, szczególnie sporą radochę dawały one w latach 90.XX wieku, gdy stanowiły sporą nowinkę, a proste zabawki wystarczały do szczęścia. Jednak autka od tamtego czasu znacznie się rozwinęły. Pojawiły się z czasem autka na akumulator, które wystarczyło od czasu do czasu naładować i miały one także większy zasięg do manewrów, niż te zasilane bateriami. Na końcu rozwinęły się auto dla dzieci, do którego można wsiąść i poczuć się, jak prawdziwy mały kierowca. Nie chodzi tutaj o popularne gokarty, choć ten model także jest obecnie dostępny w odpowiedniej skali wymiarów. Autka na akumulator są małych rozmiarów wersjami samochodów, zasilane akumulatorkiem o niewielkiej mocy, w których dziecko może kierować za pomocą pedałów i kierownicy. Oczywiście, rodzic ma także pilot z kontrolą pojazdu. Takie autko można obecnie kupić również na oryginalnie wyglądających blachach i sygnowane wielkimi markami - Audi, BMW, Mercedes.