Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Dlaczego warto kupować zabawki edukacyjne?

Ilość produkowanych współcześnie zabawek jest naprawdę przytłaczająca. Nic zatem dziwnego, że wybór tej najlepszej stanowi dla rodziców nie lada wyzwanie. Psycholodzy podkreślają, że jednymi z najlepszych zabawek, jakie możemy podarować dziecku, są zabawki edukacyjne. Czym są takie zabawki i dlaczego warto je kupować? O tym w dzisiejszym poradniku.

Zabawki edukacyjne – co to takiego?

Ulubionym zajęciem dzieci w każdym wieku jest oczywiście zabawa. W trakcie zabawy dzieci poznają otaczający je świat. Odbywa się to na czterech płaszczyznach: poprzez naśladowanie, konstruowanie, eksplorowanie i próbowanie. Rodzice powinni zadbać o to, czym bawią się ich maluchy i dobrze zastanowić się przez kupnem kolejnej zabawki. Małe dzieci są w stanie skupić swoją uwagę na danej czynności tylko na krótki czas, dlatego najlepiej dać im takie zabawki, które będą w stanie zainteresować je na dłużej. Jednymi z najlepszych zabawek są właśnie zabawki edukacyjne. Takie zabawki pełnią bardzo ważną rolę w życiu dziecka, ponieważ oprócz tego, że służą po prostu zabawie, pozwalają także uczyć się nowych rzeczy i zdobywać kolejne umiejętności.

Zalety zabawek edukacyjnych

Dzieci są bardzo ciekawe otaczającego je świata. Uwielbiają poznawać nowe rzeczy i zadawać całą masę pytań. Małe dzieci chcą wiedzieć dosłownie wszystko na temat otoczenia – dlatego idealną pomocą mogą być zabawki edukacyjne. Takie zabawki przyciągają uwagę dziecka i sprawiają, że jego ciekawość skupiona jest na jednym przedmiocie. Elementy zabawek edukacyjnych mogą być używane w różny sposób, dlatego dzieci długo się nimi nie znudzą. Ma to również tę niewątpliwą zaletę, że dziecko nie dopomina się co chwilę o nową zabawkę.

Zabawki edukacyjne dla niemowląt

Kupując zabawki, powinniśmy zawsze pamiętać by były one dostosowane do wieku naszego malucha. W przypadku najmłodszych dzieci idealnie sprawdzają się na przykład maty edukacyjne, po których dziecko może raczkować i poznawać świat za pomocą dotyku. Maty edukacyjne gwarantują najmłodszym świetną zabawę, a przy okazji uczą je poznawania nowych rzeczy. W trakcie siedzenia czy raczkowania dziecko może uczyć się na przykład rozpoznawania kolorów. W sprzedaży są również specjalne maty interaktywne, które wydają przyjemne dla ucha dźwięki.

Zabawki plastyczne

Małe dzieci są bardzo kreatywne. Uwielbiają rysować, malować i tworzyć swoje pierwsze prace plastyczne. Dlatego idealnym pomysłem będzie sprawienie maluchowi niespodzianki w postaci zabawki plastycznej. Dzięki takim zabawkom kilkulatki uczą się rozpoznawania i nazywania kolorów oraz mogą ćwiczyć różne techniki plastyczne. Zabawki plastyczne niezwykle silnie rozwijają wyobraźnię i uczą dzieci kreatywnego myślenia. Takie zabawki pomagają dzieciom w rozwijaniu ich artystycznych pasji i pozwalają maluchom uczyć się przez sztukę.

Zabawki muzyczne

Małe dzieci są niezwykle uważnymi obserwatorami otaczającego je świata. Kilkulatki mają bardzo czuły słuch, dlatego świetnym rodzajem zabawek edukacyjnych są zabawki muzyczne. Wśród zabawek muzycznych znajdują się nie tylko instrumenty. Dzieci interesują się wszystkimi rodzajami dźwięków, również wszelkiego rodzaju szeleszczeniem, stukaniem czy gwizdaniem. Wśród zabawek edukacyjnych znajdziemy między innymi grzechotki, muzyczne gry planszowe, maskotki z muzyką czy wspomniane wcześniej maty muzyczne.