Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...
Czytaj WięcejNa co zwrócić uwagę przy wyborze samochodu RC?
Samochody zdalnie sterowane to świetny pomysł na prezent dla dziecka. Zabawka taka to nie tylko mnóstwo frajdy, ale również świetny trening koordynacji. Niewielkie samochody dla najmłodszych dzieci, przeznaczone do używania w warunkach domowych, znajdziemy już za kilkadziesiąt złotych. Barwne, plastikowe autka z klaksonem bądź wgraną specjalnie melodią są doskonałym gadżetem gwarantującym świetną i wielogodzinną zabawę. Z kolei dla starszych dzieci przeznaczone są modele, które bardzo wiernie odwzorowują swoje pierwowzory. Ich budowa jest też o wiele bardziej zaawansowana i daje możliwość wykonywania bardziej skomplikowanych manewrów. Profesjonalne modele, które mogą być używane na zewnątrz, a więc na trawie lub asfalcie, są większe i bardziej zaawansowane technologicznie od wcześniej opisanych zabawek. To, co je wyróżnia to fakt, że posiadają mocniejsze zawieszenie, zasięg do kilkuset metrów oraz mogą rozwijać naprawdę duże prędkości. Są to jednak modele profesjonalne i o wiele droższe od modeli dla dzieci – jaki zatem samochodzik będzie odpowiedni dla naszej pociechy?
Rodzice często zastanawiają się jaki samochód zdalnie sterowany kupić swojemu dziecku w prezencie. Na początek przygody można wybrać średniej klasy pojazd RC. Polecane są modele RC firmy Rastar, które znajdziemy na stronie https://zabawki-gry.pl. Przed zakupem wyjaśniamy, na co warto zwrócić uwagę tak, aby nasz maluch był zadowolony z prezentu i mógł w pełni korzystać z możliwości swojego autka.
Skala samochodu RC
Parametr ten informuje nas o wielkości modelu względem jego oryginalnego odpowiednika. Skala zatem oznacza, ile razy mniejszy jest model od samochodu pełnowymiarowego, który posłużył za pierwowzór. Samochody zdalnie sterowane dla dzieci to urządzenia przeznaczone do zabawy w domu lub na równej powierzchni, a więc ich dość niewielkie rozmiary wykluczają raczej jazdę po nierównym i trawiastym terenie. Jeśli chodzi o modele przeznaczone dla dzieci, skala wynosi zazwyczaj 1:43, jednak należy podkreślić, że zdarzają się również modele o skali 1:30 czy 1:12. Profesjonalne samochody zdalnie sterowane mogą osiągnąć skalę nawet 1:10, jednakże tego rodzaju modele przeznaczone są już dla doświadczonych pasjonatów tego typu rozrywki, a nie dla maluchów do zabawy.
Zasięg i sterowanie pojazdu RC
Zasięg to parametr wskazujący na odległość, na jaką dany samochód może odjechać od sterującego. Oznacza to, że poza określonym zasięgiem samochód zwyczajnie nie będzie działał. W samochodach zdalnie sterowanych dla dzieci zasięg działania pilota wynosi najczęściej do 10 metrów. Z pojęciem zasięgu wiąże się również samo sterowanie. Otóż sterowanie zdalnym samochodem odbywa się oczywiście za pomocą pilota. Urządzenie to działa na określonej częstotliwości radiowej. Z reguły częstotliwość ta wynosi 2,4 GHZ. Pilot do sterowania może mieć bardzo różne kształty, jak np. pistolet, kierownica lub staje się podobny do kontrolera używanego do grania na konsoli. Pilot do sterowania samochodem dla najmłodszych dzieci posiada najczęściej kształt kierownicy, z zamontowanym specjalnym przyciskiem, który po naciśnięciu wydaje dźwięki przypominające klakson samochodu.
Zasilanie i prędkość pojazdu
Samochody zdalnie sterowane dla dzieci są zasilane w różny sposób. Może to być zasilanie na akumulatory lub baterie. Jeśli nasz samochód zasilany będzie na bateryjne, to przeważnie będą to baterie AA. Oczywiście zasilany jest zarówno samochód, jak i kontroler służący do sterowania pojazdem naszej pociechy. W sytuacji, kiedy nasz samochód zasilany jest na akumulatory, to do kupowanego zestawu dołączona będzie zazwyczaj ładowarka do akumulatorów. Samochody zdalnie sterowane dla dzieci nie osiągają zawrotnych prędkości, które mieszczą się z reguły w granicach 7-10 kilometrów na godzinę.
Podsumowując
Z punktu widzenia przyjemności naszego dziecka, czynniki decydujące o wyborze samochody będą dość różne, jednak najważniejsze powinny być prędkość i łatwość prowadzenia – dostosowane oczywiście do wieku i możliwości malucha. Istotne będą również: pojemność akumulatora/baterii naszej zabawki, sposób i szybkość ładowania oraz zasięg/rodzaj nadajnika.