Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Korzyści płynące z posiadania pluszowych zabawek

Małe dzieci uwielbiają miękkie zabawki. Są ciepłe, przytulne i z punktu widzenia rodziców bardzo bezpieczne. Istnieją również inne korzyści z posiadania pluszaków przez dzieci. Dzieci uczą się o swoim świecie poprzez zabawę. Rozwój ten może być wzmocniony przez zabawki, które rodzice zapewniają swoim dzieciom. Małe dzieci lubią rzeczy, które są miękkie i pełnią rolę przytulanek. A oto mniej oczywiste zalety miękkich zabawek, nad którymi rodzice z reguły się nie zastanawiają.

Mali przyjaciele

Najbardziej oczywistą korzyścią jest to, że niezależnie od kształtu, koloru i wielkości, miękkie zabawki są zazwyczaj milutkie, miękkie i atrakcyjne dla małych dzieci. Mogą trzymać je blisko siebie i przytulać, kiedy tylko chcą. To ciepło zapewnia komfort i bezpieczeństwo, które są często potrzebne, gdy dzieci są zmęczone lub znajdują się w sytuacji, w której muszą radzić sobie ze stresem. Miękkie zabawki stają się prawdziwymi bliskimi przyjaciółmi, zapewniając miłość i stabilność.

Zabawki, które pomagają radzić sobie z emocjami

Miękkie zabawki oferują także małym dzieciom możliwość bezpiecznego wyrzucenia z siebie wszystkich emocji, również tych negatywnych. Mogą je szarpać, gryźć, a nawet rzucać nimi, bez żadnej szkody dla siebie i zabawki. Właśnie ta elastyczność i trwałość są tak atrakcyjne dla dziecka. Spróbujmy rzucić o podłogę plastikowym autkiem. Istnieje ogromne ryzyko, że go uszkodzimy. Rzućmy drewnianym klockiem w lustro? Nie zrobimy tego z obawy przed, jego rozbiciem. Prawda? Tymczasem pluszak nie spowoduje żadnych szkód, nawet fruwając po całym mieszkaniu.

Ważną częścią dziecięcej zabawy jest możliwość rozwijania emocji, a w tym obszarze miękkie zabawki stanowią doskonały wybór. Dzieci uczą się czułości i więzi z ulubioną miękką zabawką. Kiedy same czują się smutne, niepewne albo szczęśliwe, ich zabawka staje się powiernikiem. Przekazują swoje lęki, sekrety i radości pluszakowi, a w zamian otrzymują ciepło i bezpieczeństwo. Małe dzieci często przenoszą swoje negatywne uczucia na miękką zabawkę, a następnie pocieszają ją. Pomaga to dzieciom pogodzić się z tym, jak się czują.

Pluszaki, a zdobywanie umiejętności społecznych

Rodziny są ważne w zapewnianiu miłości i przywiązania, uczeniu dzieci pewnych umiejętności społecznych. Posiadanie miękkich zabawek to inny sposób, w jaki dzieci mogą zdobywać te umiejętności. Małe dzieci, które posiadają pluszaki, rozwijają umiejętności społeczne poprzez odgrywanie ról.

Początkowo może to być prosta miłość i ochrona, ale ostatecznie scenariusze zabawy stają się coraz bardziej złożone, ponieważ dziecko znajduje się pod wpływem pewnych rodzicielskich i rodzinnych wzorców. Gdy dzieci są narażone na zderzenie z nowymi sytuacjami, lubią je wypróbowywać na własnych rodzinach złożonych z zabawek. Może to być przypadek kształtowania nowych nawyków, radzenia sobie z dyscypliną lub stawienia czoła lękom. Dzieci utrwalają to, czego uczą się od rodzin, ucząc tego swoje zabawki.

Miękkie zabawki są bezpieczne, łatwe w utrzymaniu i atrakcyjne dla małych dzieci. Chociaż z reguły traktuje się je wyłącznie, jako zabawkę, a nie narzędzie edukacyjne, miękkie zabawki mają określone zalety, pomagając dzieciom odkrywać świat i rozwijać nowe umiejętności. Dzieci potrzebują, co najmniej jednej miękkiej zabawki, jako swojego specjalnego przyjaciela.