Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Jak się zmieniały zabawki na przestrzeni pokoleń?

Zabawki to coś, co towarzyszyło ludzkości od zarania dziejów, choć pierwotne zabawki nie miały z pewnością nic wspólnego z tym, co mamy ogólnodostępne dzisiaj. Jednak od pierwszych, prymitywnych zabawek do dzisiejszych zaawansowanych i interaktywnych przeszły one długą drogę przemian zarówno technologicznych, jak i dopasowujących je do potrzeb społeczeństwa. Nie tylko jednak sam czas wpływał na kształt, rodzaj i użyteczność zabawek, ale także samo pokolenie, dla którego były dedykowane. W końcu wystarczy porównać obecne pokolenie młodzieży z tym sprzed, chociażby dekady i już widzimy różnicę, która tworzy wręcz przepaść między formami rozrywki tych dwóch przypadków.

Konik bujany

Jeszcze nasi rodzice będą pamiętali jako najlepszą zabawkę dzieciństwa prostego konia na biegunach. Była to zabawka, która podbijała serca zarówno małych milusińskich, jak i nieco starszych dzieci, choć jej forma i funkcja była banalnie prosta. Chodziło bardziej o wyobraźnię, ponieważ można było zostać kowbojem na dzielnym rumaku lub poszukiwaczem przygód, który mknie na koniu w siną dal. Tak naprawdę zwykły, drewniany konik dawał wiele możliwości. Być może dziś już nie jest tak popularną zabawką dla dzieci, jak przed laty, ale z pewnością zapisał się na kartach historii zabawek jako jedna z najistotniejszych pozycji.

Biały miś, stary miś

Nie można nie wspomnieć jako kultową zabawkę wielu pokoleń pluszowego misia. Nie ma chyba na świecie osoby, która nie byłaby w posiadaniu, chociażby jednego pluszowego niedźwiadka, niezależnie od jego rozmiarów czy kolorów. Ciekawe jest, że korzenie tej kultowej zabawki są do dziś tematem spornym dla Amerykanów oraz Niemców. Jedni uważają, że to ich kraj jest ojczyzną misia, zaś drugi uparcie twierdzą, że pierwszy pluszowy przyjaciel o tej formie powstał właśnie u nich. W rzeczywistości, kto ma rację - ciężko powiedzieć, gdyż obie wersje brzmią przekonująco.

Zabawki interaktywne

Czasy jednak się zmieniały, a wraz z biegiem lat przemianom ulegały także zabawki. Z rozwojem techniki zyskiwały one nowe oblicze, bardziej zaawansowane funkcje i możliwości. Zabawki produkowano masowo, a proste i urocze konstrukcje zmuszone były ustąpić na rzecz nowoczesnych wersji zabawek dla dzieci. Zabawkami dla dziewczynek, które odegrały ważną rolę w historii zabawek były domy dla lalek. Szczegółowo odwzorowane mebelki, rozsuwane ściany, ogródek - takie domki, a raczej wille były marzeniem niejednej dziewczynki. Serca dzieci podbijały także interaktywne lalki, które zachowywały się, jak niemowlęta.

Technologie

Największą przepaść w jakości i funkcjonowaniu stworzyły oczywiście zabawki z bieżącego stulecia, pozostawiając kultowych przodków daleko w tyle. Jednym z ulubieńców stały się jeździki dla dziecka, ale nie jakieś tam rowery, a pojazdy elektryczne. Dokładniej mowa, o pojazdach akumulatorowych, czyli krótko mówiąc - autkach dla dzieci. W dodatku wcale nie takich, które trzeba pchać lub odpychać się nogami czy pedałować, jak w rowerze. Te zabawki osiągnęły całkiem inny poziom, o który dzieci z lat 90. XX mogą być jedynie zazdrosne. Współczesne autka dla dzieci to odwzorowane i wykonane w pomniejszonej skali prawdziwe auta, często znanych marek np. BMW, które zamiast silnika benzynowego mają akumulator. To doprawdy istne majstersztyki.