Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Pomysły na zabawki dla dwulatka

Wybranie odpowiednich zabawek dla dwuletniego malucha często stanowi nie lada wyzwanie. Ze względu na to, że w tym czasie następuje okres gwałtownego wzrostu sprawności dziecka – zarówno w obszarze manualnym i motorycznym, jak i percepcyjnym i umysłowym – zabawki dla dwulatka muszą być dostosowane do jego rozwijających się możliwości. Najlepiej, by zabawki dla malucha były możliwie jak najbardziej wielofunkcyjne, dzięki czemu rozwój dziecka będzie odbywał się prawidłowo i wieloaspektowo. W dzisiejszym artykule przedstawiamy zestawienie najlepszych zabawek, jakie sprawdzą się w przypadku dwulatka. Zapraszamy do lektury.

Zabawki muzyczne

Dwuletnie dziecko jest coraz ciekawsze dźwięków otaczającego je świata. Naturalne na tym etapie rozwoju zainteresowanie dźwiękiem związane jest z kształtowaniem się u malucha mowy. Dwuletnie dziecko potrafi już bardzo dobrze reagować na dźwięk swojego imienia oraz kojarzyć dźwięki z osobami z jego otoczenia. W wieku dwóch lat maluch umie już używać słów „mama”, „tata” oraz wypowiadać swoje imię. Ucząc się danego słowa, dziecko bardzo chętnie powtarza je wielokrotnie – dlatego kluczową rolę w jego rozwoju pełni muzyka. Idealnymi zabawkami stymulującymi wrażliwość dzieci na dźwięki otaczającego je świata oraz doskonale rozbudzającymi dziecięcą ciekawość są wszelkiego rodzaju kostki muzyczne. Dziecko, naciskając zabawkę w odpowiednich miejscach, powoduje pojawianie się różnych dźwięków. To doskonała przygoda dla wszystkich małych odkrywców.

Kolorowe autka

Świetną zabawą dla dwuletniego dziecka jest przesuwanie po podłożu dużych, kolorowych autek. Ze względu na ostrożność pamiętajmy, by pojazdy miały duże rozmiary – dzieci w tym wieku nie są jeszcze gotowe do bawienia się małymi przedmiotami. Dwulatki są zwykle bardzo ciekawskie i interesuje ich budowa wszelkiego rodzaju ruchomych części, dlatego poruszające się pojazdy idealnie rozbudzą dziecięcą ciekawość. Samochody powinny być możliwie jak najbardziej kolorowe i wykonane z wytrzymałych materiałów, jak również odporne na uszkodzenia czy odrywanie się elementów. Świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju atrapy pojazdów budowlanych – wywrotki, koparki, spychacze, betoniarki, traktory itd. Małe dzieci często badają świat za pomocą zmysłu smaku, dlatego należy uważać, by części pojazdu nie były zbyt małe.

Kule edukacyjne

Bardzo ciekawymi zabawkami są kule edukacyjne. Zasada działania takiej zabawki polega na tym, że dzięki wyposażeniu kuli w specjalny mechanizm jest ona samoczynnie wprawiana w ruch. Dziecko, dotykając różnych części kuli, włącza rozmaite efekty dźwiękowe, melodyjki i kolorowe światełka. Zabawka stymuluje rozwój różnych funkcji poznawczych oraz pozwala dziecku na poznawanie świata za pomocą wielu zmysłów jednocześnie: dotyku, słuchu i wzroku. Kule edukacyjne są bardzo kolorowe i ozdobione wesołymi wzorami, które od razu przyciągają uwagę dziecka.

Pojazdy multifunkcyjne

Wśród tego rodzaju zabawek najpopularniejsze są różnego rodzaju wozy strażackie, karetki pogotowia czy samochody policyjne. Ciekawym typem pojazdów są przede wszystkim samochody przypominające pojazdy prawdziwych służb, ponieważ spełniają one nie tylko funkcje zabawy, lecz również funkcje edukacyjne. Tego rodzaju zabawki doskonale stymulują przy tym rozwój społeczny maluchów.