Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Wybieramy domki ogrodowe dla dzieci

Każdy maluch marzy o miniaturze własnego domku, w którym mógłby spędzać czas nie tylko w czasie wakacyjnej, słonecznej pogody. Tego rodzaju miejsce to wspaniała kryjówka, miejsce zabawy i spotkań z innymi rówieśnikami. Nic więc dziwnego, że domki ogrodowe cieszą się rosnącą popularnością. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, należy odpowiedzieć na pytanie – jaki domek będzie najlepszy dla mojego dziecka?

Jeszcze niedawno własny domek był dla dziecka marzeniem, które rzadko udawało się spełnić. Rodzice musieli więc wykazywać się dużymi umiejętnościami majsterkowicza, aby stworzyć nadającą się do zasiedlenia przez pociechy konstrukcję. Często też same dzieci konstruowały swoje bazy z domowych materiałów. Obecnie wybór produktów dostępnych na rynku jest ogromny, a domki ogrodowe dla naszych pociech dostępne są niemal dla każdego. Ceny oczywiście zależą od wielkości domku, rodzaju i jakości użytego materiału, technologii konstrukcji oraz załączonych dodatkowych modułów. Najtańszy domek możemy jednak nabyć już za 300 zł, koszt tych rozbudowanych waha się jednak w granicach 2000 zł. Pamiętajmy jednak, że w tym wypadku nie warto oszczędzać, ponieważ liczy się bezpieczeństwo i szczęście naszych najmłodszych.

Wymiary

Domki ogrodowe dla dzieci mogą posiadać różną wielkość. Wszystko zależy od liczby dzieci, które jednorazowo będą z niego korzystać i od ich wieku. Maluchy od 1 do 3 lat mogą korzystać z domku o minimalnych wymiarach 100x100x100cm. Z kolei dzieciom od lat trzech lepiej zapewnić wyposażenie o rozmiarach przynajmniej 150x150x150cm. Starsze dzieci będą już wymagać domku o wymiarach min. 200x200x170cm. Oczywiście wielkość domku jest kwestią względną, jednakże często sprawdza się zasada – im więcej tym lepiej. Te naprawdę duże domki mają co najmniej kilka metrów długości i szerokości, jednak ostateczny wybór zależy nie tylko od potrzeb dzieci, ale przede wszystkim od powierzchni ogrodu oraz ceny jakimi dysponujemy.

Gdzie ustawić?

Kupowany domek ogrodowy dla dzieci powinien posiadać certyfikaty bezpieczeństwa, jak np. TUV. Niezależnie jednak od tego powinniśmy upewnić się, czy konstrukcja nie posiada żadnych pęknięć, wystających elementów lub ostrych krawędzi – np. domek drewniany powinien być dokładnie wyszlifowany oraz zaimpregnowany. Jeśli chodzi o domki plastykowe, to niebezpieczeństwo takie raczej nie wchodzi w rachubę. W ich przypadku jednak problemem może okazać się słaba wytrzymałość materiału – zwłaszcza przy oferowanych okazyjnych, podejrzanie wręcz niskich cenach. Całą konstrukcję należy montować w wyeksponowanym i często odwiedzanym miejscu w ogrodzie. Najlepiej domek postawić tak, aby był dobrze widoczny z okna domu bądź tarasu po to, żeby móc obserwować dzieci w trakcie zabawy. Ze względów bezpieczeństwa należy unikać montażu w pobliżu oczka wodnego, drzwi wejściowych do ogrodu, w sąsiedztwie niebezpiecznych roślin oraz miejsc mocno zacienionych, gdzie mogą pojawiać się np. komary.

Dodatkowe wyposażenie

Domek ogrodowy można połączyć z innymi dodatkowymi elementami, jak np. z piaskownicą, placem zabaw, huśtawką, zjeżdżalnia bądź mini-ścianką do wspinaczki. Do domków można również dokupić specjalne meble ogrodowe dla dzieci. Warto więc zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie domku, które będzie odpowiadać upodobaniom dzieci i pomoże spersonalizować ich przestrzeń. Ponadto elementy takie pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń jaką dysponujemy, gwarantując maksimum frajdy dla naszych pociech. Jeśli wasz maluch uwielbia zjeżdżalnie na placu zabaw, możecie wybrać domki wyposażone dodatkowo w ten element. Umożliwi to nie tylko świetną rozrywkę, ale rozwinie również w dzieciach zmysł równowagi i nauczy balansowania ciałem podczas zjazdu. Z kolei dzieci zakochane w przygodach „Alicji w Krainie Czarów” docenią z pewnością modele przypominające szalony świat wymyślony przez Lewisa Carrolla.

Na co zwracać uwagę wybierając domek ogrodowy?

Najważniejszą rzeczą jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa w trakcie zabawy, a więc należy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych kryteriów, jak wielkość oraz materiał, z którego domki są wykonane. Wielkość jak wspomniano, zależy od wieku dziecka, ponieważ im starsze dziecko, tym więcej miejsca potrzebuje. Na koniec jeszcze raz podkreślamy konieczność posiadania odpowiednich certyfikatów dla sprzętów ogrodowych dla dzieci.