Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Jakie zabawki dla dwulatka?

Wybór zabawek dla dwulatka powinien być dobrze przemyślany. Aby zabawki jak najlepiej służyły naszemu maluchowi, warto poświęcić chwilę na zastanowienie, które z nich będą dla niego najbardziej odpowiednie. W przypadku tak małych dzieci zabawki służą nie tylko do miłego spędzania czasu, lecz także wspomagają rozwój malca. Zabawki pozwalają dziecku odkrywać reguły rządzące światem oraz badać otoczenie za pomocą wszystkich zmysłów. W tym wieku zabawa jest również świetnym sposobem na rozwijanie dziecięcej wyobraźni. Jakie zabawki będą dobre dla dwuletniego dziecka? Jakie są najlepsze pomysły na prezent dla dwulatka?

Dużo nie znaczy dobrze

Jednym z podstawowych błędów popełnianych przez dorosłych jest kupowanie dziecku bardzo dużej ilości zabawek. Rodzice myślą, że skoro dziecko przestało bawić się jakąś zabawką po kilku dniach, to widocznie potrzebuje kolejnej. Sytuację komplikuje fakt, że wraz z każdymi odwiedzinami krewnych czy znajomych w dziecięcym pokoju ląduje kolejna zabawka. Zamiast wręczać maluchowi kolejny przedmiot lepiej zastanowić się nad tym, dlaczego właściwie dwulatek tak szybko traci zainteresowanie określonymi zabawkami. Dziecko w tym wieku uwielbia samodzielnie badać i odkrywać otaczający go świat – również w odniesieniu do zabawek. Zabawki, które dają mu zbyt dużo bodźców naraz, najzwyczajniej w świecie szybko się znudzą. Dlatego lepiej dać dziecku prostą, mało skomplikowaną zabawkę, którą maluch będzie musiał samodzielnie „rozpracować”. Pamiętajmy, że zabawki reklamowane w telewizji niekoniecznie są dobre dla rozwoju naszego dziecka.

Zabawa w naśladowanie

Dwulatki wprost uwielbiają naśladować swoich rodziców. Chętnie chcą asystować przy pracach domowych i pomagać rodzicom w ich obowiązkach. Aby zaspokoić dziecięcą ciekawość, można podarować im na przykład zabawki AGD. Takie zabawki są miniaturowymi wersjami prawdziwych urządzeń i sprzętów domowych – na przykład kuchenek, mikserów czy odkurzaczy. Dla kilkuletniego dziecka taka zabawa jest prawdziwą frajdą, ponieważ może towarzyszyć rodzicom w codziennych czynnościach. Takie zabawy pełnią jeszcze jedną niezwykle istotną rolę w rozwoju dziecka: dają mu możliwość realizacji jednej z największych potrzeb charakterystycznych dla tego wieku, czyli przebywania z rodzicami. Wspólne spędzanie czasu z rodzicami służy zarówno budowaniu więzi, jak i zapewnia maluchowi poczucie bezpieczeństwa.

Jakie zabawki dla dwulatka?

Dla dwuletniego dziecka najlepsze będą te zabawki, które wspomagają jego rozwój – zarówno fizyczny, jak i intelektualny. Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju zabawki, w których dziecko ma za zadanie dopasować do siebie dane elementy. Dobre będą na przykład wszelkiego rodzaju układanki czy klocki.