Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Jakie gry zręcznościowe dla dzieci wybrać?

Różnego rodzaju zabawki i gry zręcznościowe dla dzieci posiadają wiele zalet, ponieważ rozwijają spostrzegawczość i koordynację ruchową oraz świetnie zajmują czas i nierzadko pozwalają spędzić go w gronie najbliższych. Jeśli lubisz sprawiać swojemu dziecku różne ciekawe i pouczające prezenty, powinieneś zdecydować się na grę logiczną. Podpowiadamy, jakie korzyści dają tego rodzaju zabawki oraz czym się kierować przy wyborze.

Gry zręcznościowe są świetną zabawą w zasadzie dla całej rodziny. Stanowią idealną okazję do przyjemnego spędzania czasu i równocześnie stanowią rozwijającą rozrywkę, która uczy spostrzegawczości, koordynacji ruchowej, refleksu i wielu innych przydatnych umiejętności. Jak wybrać właściwie gry zręcznościowe dla naszych dzieci?

Gry zręcznościowe dla dzieci

Miejmy na uwadze to, że gry zręcznościowe stanowią szeroką pulę gier dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych. Na szczęście można podzielić je na kilka grup, w zależności od tego, jaką umiejętność rozwijają i jakie predyspozycje są potrzebne, aby odnieść zwycięstwo – co zdecydowanie ułatwia nam wybór. Są zatem gry zręcznościowe opierające się na indywidualnym działaniu. Chodzi o gry, które stawiają na zdrową rywalizację i mogą polegać na układaniu wieży z klocków albo na stawianiu kończyn na odpowiednich polach specjalnej maty. Oczywiście możliwości i wariantów jest wiele, jednak wszystkie tego typu gry łączy fakt, że stawiają na indywidualne działania graczy i wykorzystywanie umiejętności w drodze do wygranej. Druga grupa to gry zręcznościowe z zagadkami logicznymi. Są to gry zręcznościowe, które odznaczają się silnym działaniem dydaktycznym. Spryt i szybkość już nie wystarczą, trzeba jeszcze kojarzyć fakty, myśleć taktycznie i działać logicznie, aby odnieść w nich zwycięstwo. Kolejna grupa to gry zręcznościowe oparte na działaniu grupowym. Przecież nie każda gra musi stawiać wyłącznie na indywidualizm i rywalizację. Duża część gier zręcznościowych pozwala odnieść sukces tylko wówczas, gdy gracze ze sobą współpracują. Są to niezwykle interesujące propozycje, które uczą dzieci, jak ważna jest współpraca z innymi, aby rozwiązać określony problem lub pokonać wspólnego przeciwnika. Ostatnią grupę stanowią gry zręcznościowe humorystyczne, które nie stawiają na pierwszym miejscu wartości dydaktycznych, ale świetną zabawę, humor i komiczne działania. Będzie to świetna gry rozrywkowe, które po prostu bawią, angażują graczy i bardzo podobają się dzieciom.

Jakie gry zręcznościowe wybrać i na co zwracać uwagę?

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej gry zręcznościowej dobrze wcześniej przejrzeć oferowane propozycje i zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kryteriów, jak np. wiek dziecka. Otóż poszczególne gry tworzone są dla dzieci w określonym wieku. Informację wskazującą na wiek gracza można znaleźć w opisie produktu lub na jego opakowaniu. Warto podkreślić, jak bardzo istotne jest, aby gra była dobrana do wieku dziecka, ponieważ zbyt trudna rozgrywka zniechęci je, a z kolei banalnie prosta znudzi. Pośród gier zręcznościowych znajdziemy propozycje dla trzylatków, czterolatków, od piątego, szóstego lub ósmego roku życia oraz wiele innych gier dla starszych dzieci lub w pełni uniwersalnych, czyli takich dla całej rodziny. Równie ważnym kryterium wyboru jest też liczba graczy. Dobrym wyborem okazują się takie gry, w które można zagrać zarówno we dwójkę, jak i w większym gronie. Zwracajmy też uwagę na szacunkowy czas rozgrywki, ponieważ nie zawsze dysponuje się równie dużą ilością wolnego czasu. Właśnie dlatego dobrze mieć pod ręką zarówno grę, w którą można zagrać w 20 minut, jak i taką, w którą gra się znacznie dłużej. Pamiętajmy też, aby sprawdzić rodzaj gry. Chodzi o to, że poszczególne gry zręcznościowe mogą stawiać przed graczami różne wyzwania i uczyć różnych rzeczy, warto zwrócić więc uwagę, czy wybrana gra jest czysto rozrywkowa, czy może skupia się na logicznych zagadkach albo na podejmowaniu różnego typu decyzji. Następnym bardzo istotnym elementem jest cena produktu. Bardzo często to właśnie ona może mieć kluczowe znaczenie, jednak pamiętajmy, że wśród gier zręcznościowych z łatwością znajdziemy rozwiązania na każdą kieszeń.