Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Kilka cech idealnych zabawek

Kupując zabawki dla swojego dziecka lub prezenty dla dzieci rodziny czy znajomych bardzo często zwracamy uwagę na ich cenę. Tymczasem, nie powinno to być główne kryterium wyboru. Podpowiadamy, jakie cechy powinny posiadać zabawki, aby z przekonaniem można było nazwać je idealnymi.

W stronę ideału

Zabawka powinna dawać dziecku radość. Musi go zafascynować. Najlepsza zabawka to taka, do której dziecko, co jakiś czas powraca. Taka zabawka nie zostanie rzucona w kąt po kilku minutach zabawy. Wbrew pozorom, wcale nie musi być droga. Producenci zabawek proponują nam obecnie pełną gamę świetnie zaprojektowanych zabawek, które opierają się na najnowszych badaniach z zakresu psychologii rozwojowej. Musimy pamiętać, że dzieci uczą się w bardzo naturalny sposób. Nauka w trakcie zabawy jest ciągłym procesem. Warto, zatem wybierać zabawki, które rozwijają, które czegoś uczą. Oczywiście, zabawki nie są niezbędne w rozwoju malucha, ale na pewno potrafią ten rozwój przyspieszyć i wzbogacić. Dziecko dostając zabawkę, dostaje poważną lekcję na temat relacji społecznych. Dowiaduje się, czym jest zaangażowanie i troska o dobro innych, jak duża jest przyjemność z obdarowywania kogoś i radość płynąca z otrzymywania prezentów.

Róbmy dziecku niespodzianki

Niestety, coraz większy dostęp do zabawek oraz wszechobecny marketing sprawia, że dziecko nastawione jest na konkretne zabawki. Największą popularnością cieszą się zabawki reklamowane w telewizji. Tymczasem, zabawka powinna być niespodzianką, zaskoczeniem. Bardzo ważny jest sposób jej opakowania i prezentacja. Zabawka powinna zachęcać w jakiś sposób do zdobywania nowych informacji o świecie, wiedzy o ludziach i sobie samych. Kupując zabawki, należy pomyśleć o ich wszechstronności. Zabawka, która posiada jedną funkcję, zazwyczaj szybko się dziecku nudzi. Najlepsze zabawki to takie, które można wykorzystywać na różne sposoby. Idealnie byłoby, gdyby dziecko samo wymyślało nowe zabawy z ich wykorzystaniem. Cofnijmy się do czasów swojego dzieciństwa, kiedy zwykły patyk znaleziony w ogrodzie stawał się szablą lub karabinem, a liście służyły nam, jako pieniądze do zabawy w bank, a za chwile lądowały w sałatce posypane piaskiem zamiast solą. Dzieci mają ogromną wyobraźnię. Należy jednak dostarczać im odpowiednich bodźców. Takim bodźcem mogą być z pewnością odpowiednie zabawki.

Dopasowanie zabawki do wieku dziecka

Dzieci rozwijają się bardzo szybko. W związku z tym często zmieniają się ich potrzeby oraz upodobania. Dziecko, co chwilę potrzebuje nowych bodźców, a rodzice powinni mu ich dostarczyć, między innymi przez dobrze wybrane zabawki. Jedną z najważniejszych cech zabawki jest jej dostosowanie do wieku dziecka. Jeśli zabawka jest zbyt prosta dla dziecka, szybko się nią znudzi. Z kolei, jeśli będzie zbyt skomplikowana w stosunku do jego wieku, zniechęci się i nie będzie podejmowało nawet prób zabawy. W najmłodszym wieku, poniżej pierwszego roku życia warto wybierać zabawki stymulujące, angażujące wszystkie 5 zmysłów. Zabawki powinny wtedy również wspierać rozwój umiejętności manualnych i koordynację wzrokowo-ruchową. W drugim roku życia możemy dołączyć wszelkie zabawki, których założeniem jest naśladowanie dorosłych. To czas, w którym maluch poznaje świat, więc sprawdzą się również wszelkie zabawki związane z segregowaniem, układaniem, dopasowywaniem. Dla przedszkolaków natomiast warto wybierać zabawki zwiększające wyobraźnię i kreatywność takie, jak klocki, puzzle, gry planszowe oraz rozmaite zestawy do prac plastycznych.