Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Zalety zabawek interaktywnych

Dzieciństwo bez zabawek w zasadzie nie istnieje! Przecież każdy maluch uwielbia zabawę, dzięki której może szczęśliwie i radośnie spędzić czas, rozwijając przy tym swoje zmysły i umiejętności. Dla wielu rodziców kupowanie zabawek jest jednak nie lada wyzwaniem. Nikt nie chce już zarzucać dziecka jak największą liczbą krzykliwych gadżetów. Chodzi głównie o to, aby zabawka nie tylko bawiła, ale także spełniała rolę edukacyjną. Właśnie z tego powodu bardzo popularne ostatnimi czasy stały się tzw. zabawki interaktywne. Za ich pomocą maluch może poznać siebie oraz swoje możliwości, a także budować własny system wartości. Właściciele dobrane zabawki wpływają ponadto na rozwój inteligencji u dziecka, nie tylko wrodzonej, ale również społecznej i emocjonalnej. Dzięki tego rodzaju zabawkom dzieci rozwijają dodatkowo swoją motorykę, wyobraźnię, poczucie estetyki oraz uczą się samodzielności.

Na zabawki interaktywne składa się specyficzna kategoria zabawek dziecięcych, które wchodzą w bezpośrednią interakcję z bawiącymi się nimi maluchem. Przykładem takiej zabawki może być pluszowy miś z różnego rodzaju guziczkami, po których naciśnięciu uruchamia się określony rodzaj dźwięku. Dziecko może samodzielnie naciskać różne guziczki i tym samym uruchamiać wybrane przez siebie dźwięki. Oczywiście zamiast sygnałów dźwiękowych, interaktywne zabawki mogą emitować różnego rodzaju sygnały świetlne lub poruszać się w określony sposób. Wiele zabawek tego rodzaju łączy w sobie kilka różnych mechanizmów interakcji, przez co zabawa nimi staje się dużo ciekawsza dla dziecka. Niektóre modele są tak wciągające, że maluch wraca do zabawki przez wiele miesięcy. Tego typu sprzęty polecane są zwłaszcza młodszym dzieciom, które żywo reagują na dźwięki i migające światła.

Plusy zabawek interaktywnych dla dzieci

Działanie specjalnych zabawek interaktywnych polega zasadniczo na tym, że wchodzą one w interakcje z dzieckiem. Oznacza to, że za ich pomocą maluch może nauczyć się nowych umiejętności, jak rozpoznawanie dźwięków, zwierząt czy kolorów. Tego rodzaju zabawki posiadają bardzo często różne struktury, które pobudzają zmysły dziecka i zachęcają do odkrywania świata. Przekazują mu też wiedzę z dziedzin nauki, przyrody czy nawet sztuki. Największą zaletą tego typu zabawek jest zatem oferowana przez nie funkcja poznawcza oraz edukacyjna. Zabawki tego rodzaju odpowiadają na działania malucha, pobudzając go w ten sposób do aktywności. Jeśli chodzi o małe dzieci, tego typu zabawki pozwalają doskonalić im koordynację ruchową i sprawność manualną. Ponadto ćwiczą jego pamięć i zdolność logicznego myślenia, ucząc zapamiętywania i kojarzenia faktów. Jeśli zaś chodzi o zabawki interaktywne dla dzieci nieco starszych, to ich podstawową funkcją jest edukacja i zaznajomienie dziecka z obsługą przedmiotów występujących w świecie rzeczywistym. Za pomocą zabawkowych smartfonów, laptopów czy tabletów, dziecko uczy się obsługi tego typu sprzętu i jednocześnie poprzez zabawę, uczy się takich podstawowych umiejętności, jak pisanie, czytanie czy liczenie. Takie zabawki interaktywne są bardzo często wyposażone są w programy, które pomagają poznać alfabet i cyfry.

Na co zwracać uwagę przy wyborze zabawek interaktywnych?

Wybierając zabawkę interaktywną dla dziecka, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Przede wszystkim patrzmy na oznaczenie wiekowe. Jest to najważniejszy parametr zabawki interaktywnej. Chodzi o to, że niemowlaki raczej nie docenią walorów edukacyjnych nowego misia czy lalki ze specjalnymi funkcjami. W tym wypadku o wiele lepiej sprawdzą się sortery, drewniane labirynty, kostki edukacyjne, grające czy piszczące książeczki lub zwierzątka. Kolejną ważnym punktem jest natężenie dźwięku. Niestety, na rynku znajdziemy dużą liczbę zabawek, które wydają dźwięki zbyt głośne dla delikatnych uszu dziecka oraz często dla naszych. Lepiej zatem sprawdzić natężenie dźwięku zabawki przed zakupem. Bardzo ważna jest kwestia posiadania certyfikatu CE. Dlaczego? Otóż certyfikat ten potwierdza, że produkt jest zgodny z zasadniczymi wymaganiami bezpieczeństwa obowiązującymi w UE.