Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Najpopularniejsze zabawki w historii

Zabawki od zawsze odgrywają bardzo istotną rolę w rozwoju i kształtowaniu na członków społeczeństwa dzieci, choć wiele z nich przynosi równą dziecięcej radość także dorosłym osobom. Oczywiście zabawki dla dorosłych i dzieci mogą się różnić, a z pewnością będą miały nieco inne znaczenie dla przedstawicieli tych obu grup - dzieci po prostu będą chciały się pobawić, często nie dbając o stan rzeczy, zaś dorośli będą cenili zabawki (często kolekcjonerskie). Oto kilka przykładów z historii, które podbiły serca dużych i małych miłośników zabawek.

Klocki duże i małe

Nie można zaprzeczyć, że klocki Lego to jedna z tych zabawek, którą kojarzy prawdopodobnie każdy. Już sama nazwa klocków jest ciekawa - pochodzi o d skrótu duńskiego zwrotu „leg godt”, oznaczającego „baw się dobrze”. Ojcem założycielem marki był Oleg Kirk Christiansen, który jako alternatywę na życie po kryzysie na Wall Street obrał robienie drewnianych zabawek. Pierwsze klocki z tworzywa sztucznego powstały zaraz po II wojnie światowej, ale za narodziny Lego znanego do dzisiaj uznać można dopiero rok 1958, gdy powołano Lego System. Po pożarze w 1960 roku magazynów z drewnianymi zabawkami, firma Lego pozostawiła w przeszłości drewniany asortyment i zaczęła masową produkcję klocków modułowych. Firma oferuje szeroki wybór klocków różnego typu - dla młodszych i starszych użytkowników, a wszystkie dają tyle samo frajdy. Lego współpracuje także z wielkimi brandami, jak Disney - owocem takiej współpracy są, chociażby wersje lego statków z Gwiezdnych Wojen oraz postaci SW w wersji lego.

Auta

Każdy marzył chociaż raz w życiu, by zasiąść za kółkiem, gdy był mały. Najczęściej chodziło o gokarty, zarówno te na dziecięcych torach, jak i te na platformach w wesołych miasteczkach. Były to proste w obsłudze auta dla dzieci, które miały częściowo być zbliżone do prawdziwego auta - kierownica, pedał gazu i hamulec. To wystarczało jako pierwsze doświadczenia w roli młodocianego kierowcy wyścigowego. W dodatku, były to rewelacyjne zabawki dla dziewczynek i chłopców. Zdecydowanie gokart na pedały stał się jednym z fenomenów w historii zabawek i do dziś jest bardzo popularny, nie tylko wśród dzieci. Jednak dziś wcale nie musimy iść na tor, by nasze dziecko pojeździło takim elektrycznym pojazdem. Nowoczesne technologie pozwoliły na stworzenie zminiaturyzowanych wersji popularnych aut, specjalnie do użytku dla dzieci na własnym podwórku. Pojazdy akumulatorowe to wierne odwzorowanie prawdziwych aut znanych marek, jak Ford czy BMW, tyle że w wersji dla najmłodszych - na tej samej zasadzie, co gokarty, czyli najczęściej kierownica i pedały oraz zasilanie. Auta dla dzieci znanych marek są bardzo szczegółowo oddane, mają szeroki wybór modeli oraz możliwość dopasowania tablic rejestracyjnych z imieniem dziecka. Jednak można zakupić nie tylko samochody w elektrycznej wersji, ale również gokarty, motory czy nawet quad dla dzieci.

Zabawki z całą pewnością znacznie się zmieniły na przestrzeni wieków, zarówno pod względem wykonania i funkcji. Dziś wiele zabawek ma przede wszystkim dostarczać rozrywki i dobrej zabawy. Jednak podstawową funkcją pozostaje zawsze wzbudzanie radości w dzieciach, niezależnie od formy.