Najnowsze artykuły

Najlepsze zabawki dla małego majsterkowicza

Wybierając zabawki dla dzieci, kierujemy się różnymi kryteriami. Bierzemy pod uwagę między innymi zainteresowania naszego malucha oraz cenę i jakość...

Czytaj Więcej

Kuchnia zabawkowa dla dzieci. 5 powodów dla których każde dziecko powinno ją mieć.

 

 

Kuchnie zabawkowe dla dzieci to jedne z tych zabawek, bez których dziecięce pokoje stają się niekompletne. Okazuje się, że dzieciaki, bez względu na płeć kochają się nimi bawić. Przypomnijmy sobie nasze dzieciństwo. Półki zrobione ze starych desek, puszki po konserwach w roli garnków, patyk do mieszania zamiast łyżeczki, ciasteczka z błota. W kuchnię bawiliśmy się chyba wszyscy. Dziś możemy zachęcić swoje dzieci do takiej zabawy kupując im piękne, kolorowe kuchnie ze wszelkimi potrzebnymi akcesoriami. Oto kilka powodów, dla których warto:

To zabawka, która rośnie wraz z naszym dzieckiem

Kuchnię możemy kupić już dwuletniemu maluchowi. Zapewniamy, że kończąc 8 lat wciąż będzie się nią bawić. Dzieci mają, co prawda tendencję do porzucania tej zabawki, co jakiś czas, ale potem z chęcią do niej wracają. Interesujące jest również obserwowanie, jak zabawa kuchnią zmienia się wraz z wiekiem dziecka. Scenariusze zabawy stają się bardziej wyszukane, a kuchnia jest używana do wielu innych rzeczy. Dziecięca wyobraźnia nie ma przecież ograniczeń. Kuchnia w ciągu paru chwil może, więc zmienić się w statek kosmiczny, szkołę, sklep z babeczkami i teatr lalkowy. Wystarczy umieścić wokół niej krzesła, przykryć wszystko kocami i pobawić się w kuchnie w forcie. Dzieci mogą bawić się w dom, restaurację i wszystko, co zdołają wymyślić.

To zabawka poszerzająca zakres słownictwa

Zabawkową kuchnię można z powodzeniem włączyć do nauki nowych słów. Możemy skupić się na podstawowym słownictwie kuchennym, w tym:

  • rzeczownikach takich, jak: talerz, filiżanka, widelec, nóż, garnek, patelnia, chleb, kurczak, jabłko i inne produkty żywnościowe;
  • czasownikach takich, jak: ciąć, mieszać, piec, gotować itd.;
  • przeciwieństwach takich, jak gorący / zimny, mokry / suchy, duży / mały, pełny / pusty itp.

To zabawka wzmacniająca umiejętności społeczne

Kiedy kilkoro dzieci bawi się w kuchni razem, muszą pracować nad zdobywaniem nowych umiejętności po kolei, ponieważ nie każdy może robić to samo w jednym czasie. Jeśli dzieci są starsze, będą musiały współpracować ze sobą i ustalić, kto będzie odgrywał, jaką rolę w scenariuszu. Dzieci muszą połączyć swoje wysiłki, aby wymyślić nowe i interesujące sposoby korzystania z kuchni.

To zabawka, która rozwija umiejętności motoryczne

Dzieci mogą ćwiczyć swoje umiejętności motoryczne, zbierając małe kawałki jedzenia, a następnie umieszczając je na talerzach lub w filiżankach. Większość kuchni jest wyposażona w akcesoria, w tym żywność, naczynia i sztućce, ale można również kupić osobno zestawy z akcesoriami. Wiele kuchni ma pokrętła, którymi można kręcić i guziczki, które można wciskać. Dziecko musi w tym celu wykorzystywać umiejętności motoryczne. Niektóre z akcesoriów żywnościowych idealnie nadają się do ćwiczenia umiejętności cięcia. Na przykład ogórek, jabłko czy inne owoce i warzywa można przeciąć na pół, a następnie połączyć za pomocą rzepów.

To zabawka ucząca kategoryzacji przedmiotów

Możemy porozmawiać z dzieckiem na temat różnych grup żywności i akcesoriów używanych w kuchni. Dziecko sortując poszczególne elementy uczy się ich kategoryzowania. Na przykład wszystkie sztućce ma umieścić w jednym koszu, a naczynia w szafce. Wszystkie owoce mają trafić do czerwonego, a warzywa do zielonego pudełka. Można spróbować podzielić produkty żywnościowe według ich koloru lub według smaku. Umiejętność kategoryzacji i organizowania jest niezbędna, aby dziecko mogło poszerzyć swoje słownictwo i uporządkować swoje myśli oraz formułować logiczne zdania i podejmować decyzje.